AKIN ÖZDEMİR, MEDENİYETLER KOROSU KONSERİ İLE ANILDI

16.12.2021

Akın Özdemir, ölümünün 43. Yılında Medeniyetler Korosu konseri ile anıldı. Anmaya TMMOB'yi temsilen TMMOB Yürütme  Kurulu Üyesi Özden Güngör ve Ziraat Mühendisi Baki Remzi Suiçmez de katıldı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Kurucu Başkanı Akın Özdemir,  öldürülüşünün 43. yılında  Antakya Medeniyetler Korosu’nun, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda verdiği konserle  anıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen konserin açılış konuşmasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut: 
“Akın Özdemir bu ülkenin yiğit bir insanıydı. Topraksız köylülerin, yoksul üreticilerin, tarım işçilerinin emeğine sahip çıkan ve bilimin ışığında yürüyen bir mühendisti. Bizler meslektaşları olarak özlemlerine, hedeflerine, mücadelesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Akın ağabeyi ölümünün 43. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz. Tüm sanatsal etkinliklerde olduğu gibi bu etkinliğe de maddi manevi destek sunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar’a, TMMOB örgütlülüğü adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Medeniyetler Korosu Konserine eşi Nuray Karalar’la birlikte katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, Akın Özdemir ile önemli anıları olduğunu belirtti. Başkan Zeydan Karalar, “Çok eskiye gittik ve çok duygulandık. 1977 yılında Demokratik Sol Yüksek Mühendisleri Derneği Başkanıydım. Bir demokrasi ittifakı içerisinde ve Akın ağabeyin başkanlık yaptığı dönemde demokrasiyi yok etmeye çalışanlara karşı mücadele kapsamında haftada bir toplantı yapardık. Onun meselelere yaklaşımı, meseleleri ortaya koyuşu, çözüm söylemi bizi olağanüstü etkilerdi. Hayatını kaybettiğinde çok üzülmüştüm. Ondan çok şeyler öğrendim. Akın ağabey her anıldığında ister istemez duygusal bir hal alıyoruz. Ruhu şad olsun, saygıyla anıyoruz. İnşallah hayatta olduğumuz sürece de anmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ZMO Şube Başkanı Feyzullah Korkut, Başkan Zeydan Karalar’a plaket takdim etti.
Anma etkinliğine Akın Özdemir’in eşi Mine Özdemir ve kızı Ulaş Özdemir de katıldı. 
Daha sonra Medeniyetler Korosu konser verdi.