PEYZAJ MİMARLARI ODASI`NDAN KOBANE OLAYLARI İLE İLGİLİ SAĞDUYU ÇAĞRISI

09.10.2014

Peyzaj Mimarları Odası, Kobane‘de yaşanan terörü ve son günlerde giderek kontrolden çıkan, birçok vatandaşımızın yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine neden olan olaylara ilişkin 9 Ekim 2014 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak Kobane‘de yaşanan terörü ve son günlerde giderek kontrolden çıkan, birçok vatandaşımızın yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine neden olan olayları endişe ile takip etmekteyiz.

IŞİD terör örgütü, Irak‘ta Kerkük-Musul bölgesinde tüm dünyanın gözü önünde vahşi saldırılar gerçekleştirerek Türkmenleri ve Ezidileri katletmesinin ardından, şimdi de Suriye sınırımıza 250m mesafedeki Kobane kentinde yaşayan Kürt halkına saldırmaktadır. Geçtiğimiz günlerde IŞİD`in rehin tuttuğu vatandaşlarımızın serbest bırakılmasından günler sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne Suriye ve Irak‘ta sınırötesi operasyon yetkisi veren ve aynı zamanda yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye‘de bulunmasına da izin veren tezkerenin TBMM‘de 98‘e karşı 298 oyla kabul edilmesiyle ülke adım adım savaşa sürüklenmektedir.

Sayıları 2 milyona yaklaşan mültecilerle birlikte militanlara kapılar sonuna kadar açılırken Türkmenler ve Ezidiler‘e kapılar kapatılmış, Kobane‘ye yönelik insani yardımlar dahi engellenmeye çalışılmıştır. Kobane`de yaşanan insanlık dehşetini protesto etmek için sokağa çıkan kesimler arasındaki gerilim, bayrak ve büst yakma olayları ile provokatörler tarafından tırmandırılmaya çalışılırken, güvenlik güçlerinin şiddetli müdahalesi de kontrolün kaybedilmesine yol açmıştır. Çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 23 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralanmıştır. Bunun neticesinde Mardin, Van, Batman, Muş, Diyarbakır ve Siirt olmak üzere 6 ilde Türkiye`yi 1980`lere döndüren bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Olaylar Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük iller dahil yurdun büyük bir bölümüne sıçramıştır.

 
Kobane`ye yönelik saldırıları protesto eylemlerinin çeşitli provokasyonlarla amacının dışına taşınmaması ve Kobane`deki gelişmelerin hassasiyetle değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Yaşananlar karşısında tüm halkımızı soğukkanlı ve sağduyulu davranmaya; etnik, dinsel, mezhepsel ve gerici odaklara karşı demokratik, özgür ve laik bir ülke mücadelesinde ortaklaşmaya davet ediyoruz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
11. Dönem Yönetim Kurulu