EMİN KORAMAZ TTB BÜYÜK KONGRESİNE KATILDI

24.06.2022

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz Türk Tabipleri Birliği 74. Büyük Kongresi'ne katılarak dayanışma duygularını iletti.

Sevgili Başkan, Değerli Kongre Delegeleri, Sayın Konuklar

Hepinizi Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği adına dostlukla selamlıyorum.

Öncelikle sağlıkta yaşanan şiddet ve salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını saygıyla anıyorum.

Halkın sağlığını koruyabilmek için, ölümleri durdurabilmek için kendi bedenini yaşamla ölüm arasında koyan sizlere tüm toplum olarak çok büyük bir minnet borcumuz var.

Örgütüm TMMOB adına bilim dışı şarlatanlara, halkı yanlış yönlendirenlere karşı dik duruşunuz ve tavizsiz mücadeleniz için hepinize teşekkür ediyorum.

Gezi’nin, barışın ve halkın doktorlarına, sizlere, Gezi Davasında tutuklu bulunan Yönetim Kurulu üyemiz Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamız üyesi Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın avukatı Can Atalay’ın en sıcak selamlarını iletiyorum.

Yıllardır eylemlerde, meydanlarda, mahkeme salonlarında yan yana geldiğimiz, mücadele ve kader ortaklığı yaptığımız sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. İyi ki varsınız.

Değerli Dostlar,

Zor zamanlardan geçiyoruz.

Hazinesi tümüyle tüketilmiş, ödeme garantili projeler nedeniyle gelecek nesilleri bile borçlandırılmış, kamu işletmelerinin içi tamamıyla boşaltılmış, kamusal varlıkları swap anlaşmalarıyla ipotek edilmiş bir ülke tablosuyla yüz yüze bulunuyoruz

Her alanda harabeye dönmüş bir ekonomi, hukuktan bürokrasiye kadar her alanda çürümüş bir devlet yapılanmasıyla karşı karşıyayız.

Böylesi bir tabloyu yaratan ve gelinen noktada yönetme kabiliyetini tamamen kaybetmiş olan tek adam rejimi iktidar süresini uzatabilmek için tükenmişlerin çaresizliği içinde toplumsal muhalefete tüm pervasızlığıyla saldırıyor.

Bunun için muhalif siyasetçileri hapsediyorlar, basın organlarına ölçüsüz cezalar veriyorlar, haber yapan gazetecileri içeri atıyorlar.

Bunun için, milyonlarca kişinin içinde yer aldığı ve hepimizin bir parçası olduğu Gezi Direnişi nedeniyle daha önce aynı iddianame ve suçlamalarla defalarca yargılanan ve her seferinde beraat eden arkadaşlarımıza hukukun en temel ilkelerini bile ihlal ederek, hiçbir hukuki delile dayandırmadan ağır hapis cezaları veriyorlar.

Bunun için, bugüne kadar RTÜK eliyle televizyonlara, Basın İlan Kurumu eliyle gazetelere, BTK aracılığıyla internet sitelerine uyguladıkları baskı ve yasakları şimdi de ceza kanunu ve mahkemeler eliyle sosyal medya kullanıcılarına uygulamak istiyorlar.

Bunun için, 20 yıllık iktidar süreleri boyunca yaptıkları tüm yolsuzlukları, söyledikleri tüm yalanları, işledikleri tüm suçları sansürün ardına gizlemeye çalışıyorlar.

Buradan bir kez daha sesleniyorum: Siyasi iktidar topluma gözdağı vermeyi, toplumu tehdit etmeyi bırakmalıdır.

Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi cezaları verirlerse versinler, hangi baskı yasasını çıkartırlarsa çıkarsınlar, bu toplum tek adam rejiminin tehditlerine, tek adam rejiminin yasaklarına boyun eğmeyecek!

Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin hekimleri, sağlık emekçileri halkın sağlığı için mücadele etmeye devam edecek.

Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları kamusal varlıklarımızı ve zenginliklerimizi korumaya devam edecekler.

Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkenin işçileri, emekçileri alın terine sahip çıkmaya devam edecek.

Ülkemizin ve halkımızın geleceğini, yozlaşmış iktidar sahiplerinin insafına ve emperyalistlerin kirli emellerine terk etmeyeceğiz.

Bizlerin bu kararlı duruşu, bizlerin ortak mücadelesi gelecek için en büyük umudumuzdur. Ne yaparlarsa yapsınlar, nasıl saldırırlarsa saldırsınlar bu umudu bizden söküp alamayacaklar.

Değerli arkadaşlar,

Bizleri, genel kurullarda bir araya getiren şey basit bir protokol nezaketi değildir. 

Bizleri bir araya getiren şey köklü bir mücadele geleneğinin ta kendisidir. 

Ülkemizin en karanlık dönemlerini, yan yana gelerek, mücadeleyi ortaklaştırarak aştık. 10 Ekim’de yan yanaydık, Gezi’de yan yanaydık, Tekel Direnişi’nde yan yanaydık…

Hiç şüpheniz olmasın bu faşist karanlığı, bu tek adam rejimini de hep birlikte aşacağız.

Gençler yan yana geldikçe, kadınlar yan yana geldikçe, işçiler yan yana geldikçe, sağlık emekçileri yan yana geldikçe, mühendisler-mimarlar-şehir plancıları yana geldikçe, kamu emekçileri yan yana geldikçe önünde hiçbir kuvvet duramaz. 

Bizler bugüne kadar hayatın her alanında, ülkenin tüm meydanlarında sürdürdüğümüz mücadele birlikteliğini daha da büyüteceğiz, yol arkadaşlığımızı daha da ilerleteceğiz.

Umutlu, güneşli ve aydınlık günlere inancım ve tüm dayanışma duygularımla 74. Büyük Kongrenizi bir kez daha selamlıyorum. Kongrenin demokrasi, barış ve adalet mücadelemize katkı vermesini diliyorum.

Kurtuluş yok tek başına,

Ya hep beraber ya hiçbirimiz!

EMİN KORAMAZ

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI