GÖZALTINDAKİ 3 TTB YÖNETİCİSİ SERBEST BIRAKILDI

02.02.2018

Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi üyesi Sinan Adıyaman, Ayfer Horosan ve Şeyhmus Gökalp, 2 Şubat 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Afrin operasyonuyla ilgili yayımladığı ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ açıklamasıyla ilgili hedef gösterilen Türk Tabipler Birliği'nin 11 Merkez Konsey üyesi 30 Ocak sabahı evleri basılarak gözaltına alınmıştı.

Merkez Konsey üyelerinden Sinan Adıyaman, Ayfer Horosan ve Şeyhmus Gökalp 2 Şubat 2018’in sabah saatlerinde Ankara Adliye’sine sevk edildi.

Aralarında TMMOB Yöneticilerinin de bulunduğu kitle Adliye önünde bekleyişe geçti.

Savcılık, ifadelerinin ardından 3 TTB yöneticisini adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Hakimlik 3 yöneticinin adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına karar verdi. 

Serbest bırakılan Sinan Adıyaman, Ayfer Horosan ve Şeyhmus Gökalp, aralarında TMMOB Yürütme Kurulu’nun da bulunduğu kitle ile TTB Merkez binasına giderek burada gözaltında kalan 8 TTB Merkez Konsey üyesinin de serbest bırakılmalarına ilişkin kısa açıklamalarda bulundu.