HKMO: YAĞIŞLAR DEĞİL AKLA VE BİLİME AYKIRI YANLIŞ KARARLAR ÖLDÜRÜYOR

13.08.2021

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Batı Karadeniz`de meydana gelen ve Kastamonu, Bartın, Sinop ve Karabük illerinde yaşanan sağanak yağış sonrası oluşan sel felaketine ilişkin 13 Ağustos 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Batı Karadeniz`de meydana gelen ve Kastamonu, Bartın, Sinop ve Karabük illerinde yaşanan sağanak yağış sonrası oluşan sel felaketinde açıklanan son verilere göre ne yazık ki 27 vatandaşımız hayatını kaybetti, pek çok insanımız kendi imkanları ile hayatlarını zor kurtarırken birçoğu da sel sularında ve yıkılan evlerin enkazında kayboldu. Afet bölgesine kara yolu ulaşımı tamamen kesildi, evler, yollar, köprüler çöktü.

Yaşanan bu felaket de iklim değişikliği ile birlikte doğadaki dengenin alt üst olduğunu bir kez daha gösterirken uyarıların dikkate alınmadığı hallerde doğa olaylarının nasıl faciaya dönüştüğü yeniden gözler önüne serdi.

Kırsal ve kentsel planlama ilkelerinin yok sayılması, imar aflarıyla çarpık yapılaşmalara göz yumulması, dere yataklarında yapılaşmalara izin verilmesi, kıyıların doldurulması, vadilerin yapılaşmaya açılması, tarım alanların yok edilmesi, yaylaların betonlaştırılması, bilim ve tekniğin göz ardı edilmesi; afetlere davetiye çıkartmaktadır. Tüm bu yanlış uygulamalara karşı durulması yerine bu uygulamaların desteklenmesi, geçmişteki felaketlerden hiç ders alınmaması ve yaşanan her felaketten sonra vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesinin yine vatandaşlardan beklenilmesi ise toplum vicdanlarını sızlatmaya devam etmektedir.

Ülkenin çeşitli yerlerindeki saray yapımlarına, betona ve onlarca özel uçaklara bütçe ayrılırken, orman yangınları sonrasında yaşananların etkileri hala çok tazeyken ve bu son yaşanan afet üzerine insanlar yaşadıkları bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesini beklerken; 13.08.2021 tarih ve 31567 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yangın ve selden zarar görecek afetzedeler için devlet eliyle yardım kampanyası başlatılmasına karar verilmesi de afet yönetimlerindeki eksiklikleri bir kez daha hatırlatmanın yanı sıra sosyal devlet olma ilkesi ile de çelişmektedir.

Doğa olaylarının felaketlere dönüşmemesi için bilim ve tekniğe uygun planlamalar yapılmalı, meslek odalarının uyarıları dikkate alınmalı, kamu kurumlarında ve belediyelerde yeterli teknik personel istihdamı sağlanmalı ve bilimin ve tekniğin gereği icra edilmelidir. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak doğanın yapısına uygun planlamaların yapılması gerektiğini, bu uğurda yaşam alanlarımız için mücadele etmeye devam edeceğimizi tekrarlarken doğal ve toplumsal yaraların sarılması için atılacak tüm adımlarda her zaman gerekli katkı ve desteği sunacağımızı yineliyor, tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ağustos 2021