İSTANBUL İKK: KANSER RAPORUNU AÇIKLADIĞI İÇİN YARGILANAN BÜLENT ŞIK’IN YANINDAYIZ!

05.02.2019

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Dr. Bülent Şık'ın Sağlık Bakanlığınca yürütülen ve Türkiye’de kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde bulunan kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye ilişkin bulguları kamuoyuyla paylaştığı için açılan davada 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına ilişkin 5 Şubat 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Kanser Raporunu Açıkladığı İçin Yargılanan Bülent Şık’ın Yanındayız!

Gıda Mühendisleri Odası üyesi Dr. Bülent Şık, Sağlık Bakanlığınca yürütülen ve Türkiye’de kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde bulunan kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye ilişkin bulguları, kamuoyuyla paylaştığı için açılan davada 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

2011-2016 yılları arasında Antalya, Ergene ve Dilovası’nda yürütülen araştırma projesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, Sağlık Bakanlığınca kirliliği önleme yönünde herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Dr. Bülent Şık, toplum ve çevre sağlığını hiçe sayan bu anlayışa karşı, her bilim insanının yapması gerekeni yapmış ve elindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştır.

Meslektaşımız, Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan yazı dizisine ilişkin başlatılan soruşturma sonrasında hazırlanan iddianameyle; TCK’nin 258/1, 334/1, 336/1 maddeleri uyarınca, “Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, temin etme, göreve ilişkin sırrın açıklanması” ile suçlanmaktadır. Ortada suç teşkil edecek bir durum var ise; sonuçları açısından milyonlarca insanı ilgilendiren çalışmaya dair bilgileri paylaşmak değil, bu bilgileri gizleyerek halk sağlığını hiçe saymaktır. Dolayısıyla esas yargılanması gerekenler; toplum, gıda ve çevre sağlığı açısından bu denli önemli bir konu hakkında bilgi sahibi olup, görevini yerine getirmeyenlerdir.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak, insan sağlığı ve doğanın korunması konusunda duyarlı davrandığı için yargılanan Dr. Bülent Şık’ın yanında olduğumuzu belirtiyor, dayanışmayı büyütmek için 7 Şubat Perşembe günü, saat 10.00’da, Çağlayan Adliyesinde olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.
 

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU