TMMOB ADANA İKK: YETER ARTIK AKLIMIZLA ALAY ETMEYİN

07.10.2019

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu 7 Ekim 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaparak TÜİK enflasyon rakamlarının halkın gerçekleri ile örtüşmediğini vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının halkın gerçekleri ile örtüşmediğini belirten Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman, “Pazardaki enflasyon resmi rakamlara neden yansımıyor merak ediyoruz. TÜİK enflasyon hesabı yaparken tüm ülkeyi vejetaryen olarak görüyor. TÜİK bu komediye son vermelidir. Ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz ve yeter artık aklımızla alay etmeyin diyoruz” dedi.

Gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler yerine talimatlarla gıda enflasyon oranının düşmüş gösterilmesinin emeği ile geçinen milyonların yaşadığı geçim sıkıntısına çözüm olmadığını ifade eden Salman, Şekerden çaya, doğalgazdan elektriğe, benzinden otoyol geçiş ücretlerine zam gelmişken enflasyon rakamlarının düşük açıklanmasının izaha muhtaç olduğunu söyledi.

Salman açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bugünden geçerli olmak üzere köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı. Türkiye'de köprü geçiş ücretleri son 1 yılda %165, 2002 yılında bu yanda %1446 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Enflasyon oranı Eylül ayında yüzde 0,99 artarken, yıllık bazda yüzde 9,26 düzeyine geriledi. Başka bir değişle Enflasyon oranı 26 ay sonra ilk defa tek haneye indi. Açıklamanın detayları daha ilginç. TÜİK’e göre fiyatı en fazla düşen grup %0,60 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubu oldu.

Siyasi iktidar ne kadar gizlemeye çalışsa da ülkemizde bir ekonomik krizin olduğu ortadadır. Yaşadığımız bu krizi saklamak için ne kadar yalan söylenirse söylensin, hangi istatistiklerle oynanırsa oynansın halkımız her şeyin farkındadır.

2019 yılının başında yüzde 20’ler seviyesinde olan enflasyon oranının Eylül ayında yüzde 9 düzeyine düştüğü haberi, yaşadığımız gerçeklerle uyuşmamaktadır. Siyasi iktidarın yaptığı halkımızla dalga geçmektir. TÜİK gibi kurumları bu “taraflı” ve “şaibeli” verileri açıklamaya zorlayanlar aklımız ile alay ediyorlar.

Halkımızın yaşadığı gerçeklik herkesin malumudur. Hayat pahalılığı her geçen gün artmaktadır. Emeğiyle geçinmeye çalışan insanlar için yaşam kavgası her geçen gün zorlaşmaktadır. Emekliler, memurlar, işçiler başta olmak üzere vatandaşlarımız giderek yoksullaşmaktadır.

Böylesine bir ortamda Devlet kurumlarının çizdiği tozpembe tablolara karnımız toktur. Siyasi iktidar yıllardır bu tiyatroya devam etmektedir.

Bizler bu ülkenin mühendisleri, mimarları ve şehir plancıları olarak, siyasi iktidarı bu yalanlara son vermeye çağırıyoruz. Halkımızla ve aklımızla alay etmeyi kesin.”