10 EKİM ANKARA KATLİAMI PEK ÇOK KENTTE LANETLENDİ

11.10.2021

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara tren garı önünde IŞİD'in bombalı saldırısı sonucu gerçekleşen katliam yurdun pek çok noktasında lanetlendi. 

Yurdun birçok noktasında gerçekleştirilen etkinliklerde saldırıyı gerçekleştirenlerin ve katliamı önlemeyip sorumluluğunu yerine getirmeyerek katliama ortak olan yöneticilerin yargılanması istendi, hayatını kaybedenler anıldı.

ADANA

Katliamda hayatını kaybedenler Adana’da Seyhan Belediyesi önünde, 10 Ekim’de hayatını kaybedenler anısına yapılan Barış Anıtı önünde anıldı. TMMOB, DİSK, KESK, Adana Barosu, Adana Tabip Odası ve 10 Ekim Barış Derneği’nin yanı sıra pek çok siyasi parti de anmaya katıldı. Anma etkinliğinde 5 yıldır Adana’da barışın sembolü olarak Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde duran barış anıtına karanfiller bırakıldı. 10 Ekim aileleri barışın sembolü olarak gökyüzüne beyaz güvercinler bıraktı.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri 9 Ekim'de Konyaaltı Cemevi’nde panel ve “Ölüm ne yana düşer usta” belgesel gösterimi düzenlerken 10 Ekim saat 10:04’de Attalos heykeli önünde bir araya geldi. Akşam saatlerinde de basın açıklaması gerçekleştirildi. 

AYDIN

Aydın Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Kent Meydanında yapılan anmada platform adına Aydın Tabip Odası Başkanı Adalet Çıbık basın açıklamasını okudu. Çıbık, “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Basın açıklaması sonrası katliama tanık olanlar yaşadıkları ve duygularını paylaştı. 

BALIKESİR

Katliamın 6. yıl dönümünde Emek ve Demokrasi Bileşenleri tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Ülkeyi katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barışı, adaleti ve tam bağımsızlığı sağlayana dek mücadeleye devam edeceklerini ifade ettiler.

BURSA

Bursa'da Fomara Meydanı’nda bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyarak meydana karanfil bıraktı. Yapılan ortak açıklamada "10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir. İnsanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenlerin, bu suçların ortağı olduğunu, iktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız” dendi.

DENİZLİ

Denizli'de DİSK, KESK, TMMOB çağrısı ile Çınar Meydanı’nda 10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler için basın açıklaması yapıldı. Katliamla ilgili fotoğraf sergisinin de yer aldığı açıklamayı KESK Denizli Şubeler Platformu Sözcüsü Yusuf Yurdakul okudu. Yurdakul, "Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor" ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim Davasının karara bağlandığını hatırlatan Yurdakul,  "Ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa İnsanlığa Karşı Suç kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim Katliamı, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından da kamuoyunu ilklerle buluşturan bir konumdadır. Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanık yönünden yargılama devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir" dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Güçleri 10 Ekim Ankara Katliamının 6. yılında ortak bir basın açıklaması yaptılar.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de  DİSK, KESK, TMMOB ve EBTO'nun çağrısı ile Ulus Anıtı önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile yaşamını yitirenleri andı. Açıklamada, "10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar da öfkemizi diri tutacağız" dendi. Polis, açıklama öncesinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Alana getirilen polis köpekleri dikkat çekti. Basın açıklamasına katılanlar siyah maske takarken, kitle Ankara Gar Katliamı'nda hayatını kaybendenlerin fotoğraflarını taşıdı. 

HAKKARİ

Hakkari’de düzenlenen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı etkinliğinde gerginlik yaşandı. Sendika binası önünde bir araya gelen, açıklama yapan grup yetkilileri ile polis şefleri arasında açıklamanın yapılacağı yer ile ilgili tartışma yaşandı. Kısa süreli gerginliğin ardından basın açıklaması yapıldı.

HATAY

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 10 Ekim şehidi Necla Duran’ ı mezarı başında andı.

İSTANBUL

10 Ekim Ankara Katliamının 6. yılında İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı'nda 15.00'de Basın açıklaması ve Anma gerçekleştirildi.

KAYSERİ

10 Ekim Ankara katliamı anması Kayseri Gar’ında Emek Ve Demokrasi güçlerinin katılımıyla gerçekleşti. Katliamın lanetlendiği anmada “10 Ekim'i unutma, unutturma”, “Katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı. Anma sonrası alana kurum temsilcileri karanfil bıraktı.

KIRKLARELİ

10 Ekim Ankara Katliamının 6. yılında Kırklareli Öğretmenevi önünde 13.00’te basın açıklaması ve anma gerçekleştirildi.

KOCAELİ

Kocaeli Emek Ve Demokrasi Güçleri İzmit İnsan Hakları Parkı’nda gerçekleştirdikleri açıklamayla 10 Ekim Ankara katliamını lanetledi. Açıklamada, "Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz. Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren olayların sorumlusu kimdir? Bizim çocuklarımız neden öldürüldü? İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

MALATYA

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla Özalper Sağlık Ocağı önünde toplanıldı ve 10 Ekim Anıtı'nın olduğu Barış Parkın'a kadar yürüyüş düzenlendi. Katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04'te yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapılmasının ardından siyah ve beyaz balonlar gökyüzüne bırakıldı.

MARDİN

Mardin Valiliğinin keyfi uygulamaları sebebiyle 10 Ekim Anmasına izin verilmedi, DİSK, KESK, TMMOB, TTB Mardin bileşenleri KESK binasının önünde ortak basın açılması ,ardında da anma programı gerçekleştirdi.

MERSİN

MUĞLA

Muğla’da KESK, DİSK, TMMOB ve Muğla Tabip Odası, Sınırsızlık Meydanı’nda, 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.  Kurumlar adına basın açıklamasını Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran okurken, açıklama sonrası katliamda yaşamını yitirenler için alana karanfil bırakıldı. 

SURUÇ

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler Suruç'ta da anıldı. Suruç'ta yaşamını yitirenlerin mezarları başında yapılmak istenen anmaya polisin engel olması üzerine mezarlık girişinde bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve "Katilleri tanıyoruz, unutturmayacağız" yazılı pankart açtı, karanfiller taşıdı.

ŞANLIURFA

Urfa Emek ve Demokrasi Güçleri, Ahmet Bahçivan İş Merkezi önünde bir anma gerçekleştirdi. Anmaya çok sayıda yurttaş katıldı. Burada yapılan ortak açıklamada, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın Türkiye tarihinin en büyük katliamı olduğuna vurgu yaparak, “10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir” denildi. 10 Ekim Ankara katliamının ülkede barış, demokrasi ve özgürlük isteyenlere karşı yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “10 Ekim günü 103 canımız, dünyanın en barbar terör örgütü tarafından katledildi. Arkadaşlarımızın daha bedenleri yerden kaldırılmadan sağ kalanlara gaz bombası ile müdahale edildi. Aradan geçen yıllara rağmen sorumlular açığa çıkarılmadı, yargılanmadı. Ama biz bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız” dendi.

ZONGULDAK

Zonguldak Demokrasi Platformu, Madenci Anıtı'nda basın açıklaması yaptı. Platform adına açıklama yapan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İsmail Sefertaş şunları kaydetti: "Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz! Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz."