ADALET NÖBETİNİN 100. GÜNÜ ANKARA'DA AHLATLIBEL'DE GENİŞ KATILIMLA GERÇEKŞTİRİLDİ

04.08.2022

Gezi Davasında verilen hukuksuz kararlar ile tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılması için başlatılan Adalet nöbetinin 100. Günü polis çemberi altında Ahlatlıbel Parkı’nda 3 Ağustos 2022 tarihinde geniş kitlelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Adalet Nöbetinin 100. Günü nedeniyle TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Ahlatlıbel'de bir forum düzenledi. İKK adına Forum Yöneticiliğini Ankara İKK Sekreteri Seyit Ali Korkmaz üstlendi. Forumda birçok emek-meslek örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin konuşmaları yer aldı. Çok sayıda kurum temsilcisinin ve TMMOB Yöneticilerinin de konuştuğu forum TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz'ın kapanış konuşmasıyla tamamlandı.

Anayasa Mahkemesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Adalet Nöbeti için bir araya gelen kitle Ahlatlıbel Parkı'nda polis kordonuna alındı. Açıklama Ahlatlıbelde yapılmak zorunda bırakıldı. Yapılan açıklama şöyle: 

''ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN!

GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!

Bugün 3 Ağustos 2022…

Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, aralarında Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu yedi arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti.

Osman Kavala tam 1737 gündür, diğer arkadaşlarımız ise 100 gündür gerekçesiz ve suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz.

Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi.

2013 Haziran’ında, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması yurttaşların nefes alması daha da zorlaşıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyordu.

Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma iradesi ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekana dönüştü Gezi.

Farklı mücadele alanları kesişti ve ülkemizin toplumsal mücadele tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü.

Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın siyasal temsilcisi AKP’nin karşısına dikildi milyonlar.

Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu.

Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar.

Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar.

Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor.

Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Adalet Nöbetlerimizin 100. gününde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Bu hukuksuzluğa bir an önce son verin! 

Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin!

Ve şunu bilin ki; 

Biz kazanacağız, Gezi kazanacak!''

Basın açıklaması sonrası Grup Dalga şarkılar söyledi ve Mehmet Özer şiir okudu.