ALİ İSMAİL KORKMAZ ESKİŞEHİR`DE ANILDI

04.06.2015

Gezi isyanı sırasında Eskişehir`de sokak arasında polis ve esnafın saldırısı sonucu yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2015 tarihinde Eskişehir`de anıldı. Anmaya TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Eskişehir İKK Sekreteri Neşet Aykanat, MMO Başkanı ve Yöneticileri ile TMMOB’ye bağlı odaların Eskişehir Şube yönetici ve üyeleri de katıldı.

Ali İsmail Korkmaz için ilk anma iki yıl önce saldırıya uğradığı Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak`taki fırının önünde babası ve ağabeyinin de katıldığı etkinlikle anıldı.

Ağabey Gürkan Korkmaz ve baba Şahap Korkmaz`ın da katıldığı anma etkinliğinde Gezi Direnişi`nde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Anma etkinliğinde konuşan baba Şahap Korkmaz, iki senedir Ali`siz yaşadıklarını, insanların o günlerde sokakta katledildiğini ifade etti. Korkmaz, "İnsan hiçbir zaman başkasının yalakası olmamalı. Eğer o insanın haysiyeti, şerefi varsa kimseye yalakalık yapmamalı. Burada o kişiler şimdi nerede? Yazıklar olsun" diye konuştu. Ağabey Gürkan Korkmaz da, "Hep yanımızda oldunuz. Ali İsmail`in adını yaşatma, Ali İsmail`in kavgasını sürdürme noktasında bizim ayakta durmak için en büyük güçlerimizden, en büyük dayanaklarımızdan biri oldunuz. Eskişehir halkına teşekkür ediyoruz. Ali İsmail`in ölmediğini, binlerce, milyonlarca Ali İsmail olarak yeniden dirildiğini bize gösterdiniz. Ali İsmail ölmedi" diye konuştu. Konuşmaların ardından fırının karşısında yere Ali İsmail Korkmaz`ın fotoğrafının yanına kırmızı karanfiller bırakıldı.

Anma etkinliğinin ardından, TTB-DİSK-KESK ve TMMOB tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Töreni`nin ve panelin gerçekleştirileceği Eskişehir Hasan Polatkan Kültür Merkezi`ne geçildi. Ödül töreninin açış konuşmasını Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz yaptı. Ardından Ali İsmail Korkmaz`ın babası ağabeyi Gürkan Korkmaz`ın yanı sıra, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Başkanı Beyazıt İlhan birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından, Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Taksim Dayanışması üyeleri ile gazeteci İsmail Saymaz`a verildi.

 

Törenin ardından gerçekleştirilen panelde konuşmacı olan Mücella Yapıcı, Beyza Metin ve  Ali Çerkezoğlu, burada yaptıkları konuşmalarda, Gezi direnişinin öncesini ve sonrasını, Gezi direnişi sırasında yaşanan korkunç polis şiddetini, hayatını kaybeden, ağır yaralanan, gözünü kaybeden yurttaşların durumunu aktardılar. Gazeteci İsmail Saymaz da konuşmasında, Gezi direnişi sırasında medyanın içinde bulunduğu durumu iktidar sahiplerinin yaymaya çalıştığı yalan habere dair örnekler vererek aktardı. Ali İsmail`in darp edilme görüntülerinin silinmesini ve delillerin karartılmaya çalışılmasını hatırlattı. Saymaz, görüntülerin bulunmasıyla katillerin ortaya çıkarılması sürecine ilişkin bilgiler verdi.