EMO: LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

10.06.2024

Elektrik Mühendisleri Odası, bilim karşıtı, gerici ve dinci `Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli`ne karşı 11 Haziran 2024 tarihinde yurt genelinde düzenlenecek eylemlere destek verecek. Milli Eğitim Bakanlığı önünde ve kent meydanlarında gerçekleştirilecek eylemlerde müfredatın geri çekilmesi çağrısı yapılacak. İllere göre eylem programına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

TMMOB, bağlı meslek odaları ve Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) da üyesi olduğu Müfredatı Geri Çekin Platformu, eğitimin bilimsel niteliğini tahrip edecek nitelikte ve gerici olan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ne karşı 11 Haziran`da boykot yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı önünde ve kent meydanlarında gerçekleştirilecek eylemlerde, "Bilim dışı müfredatı reddediyoruz, geri çekin" çağrısında bulunulacak. Veliler de 11 Haziran Salı günü çocuklarını okula göndermeyerek boykota katılacak.

"Siyasal iktidarın kendi ideolojisine uygun bir toplum yaratma projesi" olarak değerlendirilen müfredata karşı Ankara`da saat 17.00`de Meclis parkında toplanacak grup, buradan Milli Eğitim Bakanlığı`na doğru yürüyüşe geçecek. MEB önünde saat 18.00`de basın açıklaması yapılacak.

TMMOB, EMO ve meslek odalarınca müfredata karşı daha önce gerçekleştirilen basın açıklamasında, söz konusu müfredatın iktidarın YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, tarikat ve cemaatlerle işbirliği içinde yürüttüğü 4-6 yaş Kur`an kursları, ÇEDES gibi projeleri ve geçmişteki gerici uygulamalarını tamamlayıcı nitelikte olduğu belirtilmişti. Açıklamada, "Model, egemen mezhep eksenli dini temellere dayandırılan manevi değerler, ahlak, fıtrat gibi belirlenimler üzerinden siyasal İslamcı sömürü-rant, zulüm düzenine ucuz işgücü olarak hizmet edecek olan kindar-dindar kuşaklar yetiştirmeyi ve toplumu totaliter tarzda biçimlendirmeyi hedeflemektedir" görüşü dile getirilmişti.

TMMOB ve bağlı meslek odalarının, kamu/toplum yararı temelinde toplumsal yaşamın bütününe yönelik kamusal hizmet vermekle yükümlü olduklarının bilinci ile bilimi, laikliği, evrensel doğru ve normları savunmaya ve şeriat yönelimli gericiliğe karşı durmaya kararlılıkla devam edeceği vurgulanmıştı.

 

İllere Göre Program:

Adana
17.00: İnönü Parkı`nda Basın Açıklaması

Ankara
17.00: Meclis Parkında Toplanma
17.30: MEB`e Yürüyüş
18.00: MEB Önünde Basın Açıklaması

Bingöl
11.00: Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önü

Gaziantep
18.00: Balıklı Parkı`nda Basın Açıklaması

İstanbul
19.00: Kadıköy Rıhtımda Kitlesel Basın Açıklaması

İzmir
18.30: Konak YKM Önünde Toplanma
19.00: Yürüyüş
Konak Eski Sümerbank Önünde Basın Açıklaması