EMO: SEÇİMLERE MUM IŞIĞI GÖLGESİ DÜŞMESİN!

04.06.2015

Elektrik Mühendisleri Odası, 7 Haziran seçimleri öncesinde elektronik seçim altyapısı ve elektrik kesintileriyle ilgili olarak seçim güvenliğine ilişkin oluşan kaygılar hakkında 4 Haziran 2015 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

SEÇİMLERE MUM IŞIĞI GÖLGESİ DÜŞMESİN!

7 Haziran seçimlerine ne yazık ki 31 Mart 2015 tarihinde tüm Türkiye`de yaşanan 10 saatlik elektrik sistemindeki çökmenin gölgesi altında gidiyoruz.

"Özelleştirme, piyasalaştırma, kadrolaşma ve yetkin kadroların görevden el çektirilmesiyle kamu kurumlarının içinin boşaltılması, siyasi-ekonomik çıkar ortaklığı olan sermaye gruplarını gözeten yandaş kapitalizmi" uygulamalarıyla elektrik sistemini çökerten AKP iktidarı, bugüne kadar 31 Mart olayının nedenlerini tam olarak açıklamamıştır. Aradan 2 ay geçmesine rağmen hala bir rapor kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

Böyle bir ortamda "inşallah"lı "maşallah"lı ifadelerle seçim günü elektrik kesintisi yaşanmayacağına ilişkin açıklamalar yapılabilmekte, ülkemizin bir bölgesi için de trafo merkezlerine saldırı düzenlenebileceği söylenebilmektedir. Bu açıklamaların yanı sıra yandaş medya grupları aracılığıyla "elektrik sistemine yönelik siber saldırı", "Enerji Bakanlığı içindeki hacker" gibi haberler ortalığa saçılmaktadır. Tüm bunlar seçim güvenliğine ilişkin kaygıları daha da artırmaktadır.

EMO`nun ve başka kuruluşların elektronik seçim sistemine yönelik eleştirileri ve sistemin denetime açılmasına ilişkin talepler görmezden gelindiği gibi, bugün iktidarın daha da doğrudan müdahil olabileceği bir yapılanma yaratılmıştır. SEÇSİS denilen elektronik seçim sisteminin Adalet Bakanlığı`nın Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ile bağlantılandırılmış olması sistem güvenliğini daha sorgulanır hale getirmiştir.
Hukuk güvenliğinin hiçe sayıldığı, seçim propagandalarına yönelik Anasayal kuralların yok sayıldığı bir ortamda, kullanılan elektronik seçim sistemine ilişkin yıllardır dile getirilen sorunların üzerine bir de "elektrik kesintisi", "elektrik sistemine saldırı" kaygısı eklenmiştir.

Son seçimlerde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili "Trafoya kedi girdi" açıklamaları ile Aziz Nesinlik bir mizah konusu olan Bakan Taner Yıldız`ın onca can kaybının yaşandığı madenci katliamlarının ve tüm ülkede elektrik sisteminin çöküşünün ardından sorumluluğunu yerine getirip istifa bile etmemişken, seçim gününde elektrik sisteminin güvenliğini garanti etmesi de mümkün değildir.

Yıldız`ın seçim günü elektriklerin kesilmeyeceğine ilişkin "helikopterle elektrik kesintisi olmaması için denetim yapılacağı" açıklaması; "nükleer santrala uçak çarpması durumunda güvenlik testi" ne kadar inandırıcı ise işte ancak o kadar güven vericidir.

Öncelikle seçimlerin güvenliğinden de, elektrik sisteminin güvenliğinden de iktidarın sorumlu olduğunu hatırlamak ve anlaşılan hatırlatmak gerekmektedir. Eğer güvenli bir ortamda seçimler yapılamıyorsa, bu ülkede demokrasiden söz etmek mümkün değildir. "Demokrat" kimliğiyle yıllardır "milli irade" sopasını kullanan iktidarın, bugün iktidar değilmiş gibi "siber saldırı", "terör saldırısı", "hacker" gibi gerekçeler ardına saklanıp seçimlere gölge düşürmeye çalışması kabul edilemez.

Bu nedenle olası bir elektrik kesintisi durumunda, jeneratör ve yedek güç kaynaklarının devreye girmediği her yerde seçimlerin yenilenmesi gerekmektedir. Seçimlerin güvenliği için bugüne kadar canla başla çalışan enerji alanındaki üyelerimiz başta olmak üzere tüm çalışanları göreve çağırıyoruz. Yurttaşlarımızı da oylarına ve demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyoruz.  

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
4 Haziran 2015