EMO`DAN METAL İŞKOLUNDAKİ ÜYELERİNE ÇAĞRI

20.05.2015

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 19 Mayıs 2015 tarihinde 1396`sı üyesi olmak üzere metal iş kolunda çalışan 2 bin 224 elektrik ve elektronik mühendisine e-posta ve kısa mesaj yoluyla direnişe destek mesajı gönderdi. EMO, konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Metal İşkolundaki Elektrik-Elektronik Mühendislerine Direnişe Destek Mektubu Gönderildi…

EMO`DAN METAL İŞKOLUNDAKİ ÜYELERİNE ÇAĞRI

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, üyesi olan 1396 elektrik ve elektronik mühendisinin bulunduğu 128 işyeri başta olmak üzere metal işkolunda faaliyet gösteren 207 işyerindeki 2 bin 224 elektrik ve elektronik mühendisine; elektronik mektup ve kısa mesaj gönderdi. EMO, mektubunda metal iş kolunda çalışan elektrik ve elektronik mühendislerini "metal işçilerinin haklı direnişine destek olmaya, tarihsel bir dönemeçte bu mücadelenin içinde yer almaya" çağırdı.

Mektupta, "Elektrik Mühendisleri Odası olarak, Renault, Tofaş başta olmak üzere metal işkolunda haklı taleplerinin göz ardı edilmesine karşı işçilerin gösterdikleri direnişi destekliyoruz" denildi. Metal işçilerinin "susturulmuş olan çalışanların sesini yükselten örnek bir direniş olarak tarih yazmakta olduğu" kaydedildi.
Metal işkolundaki direnişe ilişkin olarak, "Türk Metal Sendikası`nın Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) ile yaptığı grup sözleşmesini kabul etmeyen metal işçilerinin tepkisi Bosch`ta imzalanan ileri haklar içeren sözleşme ile doruk noktasına ulaşmıştır" bilgisi verildi. İşçilerin tepkisini ve kendiliğinden gerçekleşen örgütlü direnişini kırmak için işverenlerin "işten çıkarma" gibi hukuk dışı çabalarını protesto eden EMO, işçilere yönelik "mafyatik saldırıları" da kınadı.

"Metal işçilerinin, ‘iktidar-işveren-sarı sendika` birlikteliğinin yarattığı baskılara karşı kendi aralarında geliştirdikleri örgütlülük ve dayanışmayı selamlıyor, mücadelelerinin başarıya ulaşacağına inanıyoruz" denilen mektupta, metal işkolunda yaşanan sancılı sürece ilişkin de şu bilgiler verildi:

"Ülkemizde 1980`lerden bu yana uygulanan neoliberal politikalar ve küresel kapitalizme yandaş çıkarlarıyla bağlanma politikası yürüten AKP`nin 13 yıllık iktidarı boyunca çalışanların hakları gasp edilmiştir. İşçilerin haklı talepleri yok sayılmakta, grev hakkının kullanılması yasaklanarak yok edilmektedir.

Metal iş kolunda Birleşik Metal İş`in grev kararı, ‘milli güvenlik` gerekçesiyle 30 Ocak 2015 tarihinde yasaklanmıştır. Birleşik Metal-İş`te iktidarın doğrudan yasağıyla yok sayılan işçi hakları, Türk Metal Sendikası ve MESS arasında iktidarın sopasına gerek kalmadan işbirliğiyle kotarılmış grup sözleşmesiyle yaşama geçirilmek istenmiştir. Bir yandan iktidar, bir yandan işveren baskısıyla bunalan metal işçisi, haklarına sahip çıkmayan sendikal örgütlülüğünü de aşan bir dayanışmayla haklı talepleri için bugün dimdik ayaktadır. Grevi yasaklayarak, göstermelik toplusözleşmeler imzalayarak işyeri barışının sağlanamayacağı ortadadır."

Mektupta, EMO`nun desteği ve çağrısı da şöyle dile getirildi:

"Elektrik Mühendisleri Odası olarak, metal sanayicilerini işçilerin haklı taleplerini dikkate alan toplusözleşmeler yapmak üzere masaya oturmaya davet ediyoruz.

90`lardaki madenci yürüyüşünden, kamu çalışanlarının bahar eylemlerine, TEKEL işçilerinden Gezi direnişine uzanan mücadele hattına bugün metal işçileri eklemlenmiştir. Odamız tüm bu emek ve demokrasi mücadelelerinde olduğu gibi bugün metal işçilerinin de yanındadır. Metal işçilerinin kazanımı, Türkiye işçi sınıfının kazanımı olacaktır. Metal iş kolunda çalışan tüm elektrik ve elektronik mühendisi üyelerimizi metal işçilerinin haklı direnişine destek olmaya, tarihsel bir dönemeçte bu mücadelenin içinde yer almaya çağırıyoruz."

Elektrik Mühendisleri Odası
19 Mayıs 2015