GIDAMO: KADIN CİNAYETLERİ SON BULMUYOR, ALIŞMAYACAĞIZ!

28.10.2021

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Denizli'de yaşanan kadın cinayeti üzerine 28 Ekim 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

KADIN CİNAYETLERİ SON BULMUYOR, ALIŞMAYACAĞIZ!

Dün Denizli‘den gelen ve hepimizi kahreden, kadın cinayeti haberi ile bir kez daha yüreklerimiz dağlandı. Her seferinde, "bu son olsun bir daha yaşanmasın" dediğimiz vahşet bir türlü engellenemiyor. Bu ülkenin yetiştirdiği aydınlık, pırıl pırıl bir gencimiz, meslektaşımız Şebnem Şirin,  insan görünümünde bir canavarın elleri ile hayattan koparıldı.  Oysa ki, Şebnem`in önünde kendisine, ailesine ve yurduna faydalı olacak uzun bir hayat vardı. 

Gün geçmiyor ki ülkemizde bir cinayet haberi almayalım.  Hemen her gün kadınların katledilme haberleri ile yüreklerimize ateş düşüyor.

Erkeklerin kadınları kendi malı gibi görmeleri anlayışı son bulmadıkça, Ülke yöneticileri tarafından kadın cinayetlerini engellemek amacıyla;  kararlılıkla üzerine gidilmedikçe, caydırıcı önlemler ve cezalar uygulanmadıkça bu katliamlar son bulmayacaktır. 

Yapılması gereken, öncelikle İstanbul Sözleşmesi hayata geçirilmeli, kadın cinayetlerini engellemek için gerekli önlemler acilen alınmalı ve görevini gereği gibi yerine getirmeyenlerden hesap sorulmalıdır. 

Kadına yönelik şiddeti de, şiddete sessiz kalan politikaları da kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Artık Kadın Cinayetleri Engellensin ! Böyle büyük bir acıyı yaşayan Şebnem`in yakınlarına ve dostlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Şebnem, huzur içinde uyu, seni ve diğer katledilen kadınları unutmayacağız.

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu