HKMO: DİKKAT! BAŞKENTTE BOĞULABİLİRSİNİZ

13.06.2015

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, olağan yağmurlara bile dayanamayan altyapısız Ankara ve yönetimine ilişkin 13 Haziran 2015 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

On dakikalık yağmur Ankara‘yı felç etmek için yeterli oluyor.

Yirmi yılı aşkındır Melih Gökçek tarafından yönetilen Ankara, olağan yağmurlara bile dayanamıyor. Her yağmur felakete dönüşüyor, caddeler ve sokaklar sel altında kalıyor.

En tepedeki sorumlu ise, her zaman yaptığı gibi, bahaneler üretiyor ve "hiçbir altyapı buna dayanamaz" diyerek suçu doğaya yüklüyor.

Derelerin yoğun olduğu Ankara, yağmur suyu drenaj sistemi oluşturulmadan, kent bütününde yollar bazında kırmızı kot uygulamaları hayata geçirilmeden, dere ıslah çalışmalarından, yeşil alanlardan yoksun, altyapısız, plansız ve programsız bir şekilde büyütülüyor. Dere yatakları imara açılıyor, kentsel yaşam alanları rant alanlarına dönüştürülüp yapılaştırılıyor. Sonuçta, olağan yağmurların bile toprakla buluşarak emilmesi ve taşınması imkansız hale getiriliyor.

Bütün bunlar Ankara‘nın yıllardır iyi yönetilmediğini kanıtlıyor.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki, mühendislik mesleği, doğaya uyumlu, bilimsel, teknik ve sanatsal çalışmaların bütününü kapsar.

Mühendislik bilimlerinden yararlanmayı bilmeyen yöneticilerin elindeki kentlerde olağan mevsimsel yağmurların felakete dönüşmesi kaçınılmazdır.

Ankara‘da yaşanan sel felaketleri ‘‘Takdiri Doğa değil, takdiri İdare‘‘dir. O da bellidir.

TMMOB

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

HAZİRAN 2015