MADENMO: 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ”MÜZ KUTLU OLSUN

06.12.2021

TMMOB Maden Mühendisleri Odası 4 Aralık Madenciler Günü dolayısıyla 4 Aralık 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ”MÜZ KUTLU OLSUN

Bu yıl, yüz yıllık bir gelenek olan “4 Aralık Madenciler Günü”nün Odamız öncülüğünde kutlanmasının 61. Yılı.

Mitolojik anlatıya göre; 4 Aralık tarihi Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından korunarak daha sonra azize kabul edilen Santa Barbara'ya atfedilmiş bir gündür. Olayın İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekanların Anadolu olmasının da bizler açısından ayrı bir önemi vardır. Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara'nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olmasına inanılması, önce Anadolu'da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanılmasına neden olmuştur.

Bilindiği üzere eski bir gelenek olan “4 Aralık Madenciler Günü” kutlamaları 1960 yılında Maden Mühendisleri Odası tarafından Türk Yüksek Maden Mühendisleri Cemiyetinden devir alınmış, o tarihten bu yana her yıl düzenli olarak geniş katılımlı etkinliklerle kutlana gelmiştir.

Ancak, bizler için son derece anlamlı olan bu özel günü geçen yıl olduğu gibi ne yazık ki bu yıl da buruk bir biçimde kutluyoruz.

Odamız tarafından 3 yıldır gelenek haline getirilen 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Anıtkabir’e çelenk koyma talebimiz ne yazık ki bu yıl yoğunluk gerekçe gösterilerek izin verilmemiştir. Odamız her türlü engellemelere karşı ülkemizin gelişimi, üyelerimizin refahı adalet, eşitlik, özgürlük ve barış için çalışmalarına devam edecektir.

2019 yılı Aralık ayında Çin’de başlayan ve kısa sürede dünyayı saran Covid-19 pandemisi dünyada yaklaşık 260 milyondan fazla  kişiye bulaşmış ve 5 milyon 200 binden fazla  kişinin ölümüne neden olmuştur. 2020 yılında ülkemizde de görülmeye başlayan pandemi aynı süre içerisinde 8 milyon 800 bin den fazla yurttaşımıza bulaşmış ve 77 bin den fazla yurttaşımızın ölümüne neden olmuştur. Bu nedenle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “4 Aralık Madenciler Günü”nde geniş katılımlı olarak bir araya gelip meslek onur ödüllerini bir törenle takdim etme şansımız kalmadı. Önümüzdeki yıllarda yine hep birlikte coşku içerisinde kutlayacağımız 4 Aralık Dünya Madenciler Gününde bir arada olacağımızı umut ediyoruz.

Bu yıl yaşadığımız bir başka burukluk 57 yıldır Zonguldak Şubemize tahsis edilmiş bulunan Oda faaliyetleri yanında, Zonguldak halkının eğitim ve toplantı etkinlikleri ile sosyal faaliyetlerinde kullandıkları 114 yıllık tarihi binanın Enerji Bakanlığı talimatıyla hazineye devri ve rant için AKP İktidarının yandaşlarına devredilmesi konusudur. Madenciler Günü dolayısıyla bir kez daha belirtiyoruz ki, TMMOB Maden Mühendisleri Odası nasıl demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne sahip çıkıyorsa, kent mirasına, kent tarihine de öyle sahip çıkacak, bu tarihi mekanı korumak için elinden geleni yapacaktır.

Bu yıl tüm halk olarak artarak yaşadığımız ekonomik ve toplumsal sorunlara paralel olarak meslektaşlarımızın da sorunları artmaktadır. Madenciler Bayramı vesilesiyle dile getirerek, acil çözüm talep ettiğimiz sorunlar;

  • Genç mezunlarımızın en büyük sorunu olan işsizlik sorunu çözülmeli, meslektaşlarımız diplomalı işsizlikten kurtarılmalıdır.
  • Kamuda maden mühendisi istihdamı artırılmalı, kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır,
  • Tüm maden mühendislerinin ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir,
  • SGK ile TMMOB arasındaki Ücretli Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Asgari Ücret Denetim Protokolü yeniden yürürlüğe konulmalıdır.

Madencilik ve madenciler ile ilgili toplumsal farkındalık yaratma, madencilerin sorunlarını kamuoyu ile paylaşma, mesleki dayanışma ve bir buluşma günü olan “4 Aralık Madenciler Günü” vesilesiyle meslek üstatlarına emekleri için teşekkür ediyor, genç meslektaşlara aramıza hoş geldin diyoruz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, mesleğin ve meslektaşın sorunlarının ülke sorunlarından ayrılamayacağı bilinciyle, tüm madencileri hukuk kurallarının egemen olduğu, demokratik bir ülkede barış ve refah içerisinde yaşayacağı günlerin uzak olmaması dileğiyle “4 Aralık Madenciler Günü”nü kutluyoruz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu