MADENMO: BARIŞ BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMANIN GÜVENCESİDİR

02.09.2021

TMMOB Maden Mühendisleri Odası 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

BARIŞ BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMANIN GÜVENCESİDİR

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bugün, Almanya'nın 1939 yılında Polonya'yı işgal ederek altmış milyon insanın ölümüne, büyük acıların yaşanmasına neden olduğu İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarihi unutmamak ve barışın önemini hatırlamak için 1981 yılında ilan edildi. Aradan geçen 40 yıllık sürede insanlar hala savaşlarda ölmekte, işkence görmekte, kadınlar tecavüze uğramakta, köle yapılmakta, insanlık acı çekmeye devam etmektedir. 

Oysa bize tek kutuplu dünyada savaş ve çatışmaların son bulacağı, insanlığın yeni bir refah dönemi yaşayacağı vaat edilmişti. Oysa son günlerde Afganistan’da yaşanan insanlık dramı bile bu noktanın çok uzağında olduğumuzu bizlere gösterdi. Afganistan’da emperyalist çıkarları için yıllardır yapmadığını bırakamayan odaklar, geriye evrensel değerlerin çok uzağında çökmüş, çözülmüş bir toplumsal yapı bıraktılar. Binlerce insanın göç ederek evlerinden, topraklarından ayrılmasına mülteci durumuna düşmesine neden olan bu güçler, benzer bir biçimde Ortadoğu’yu da kana bulayıp, toplumları çökerttiler, insanları mülteci durumuna soktular. 

Açık bir gerçek var ki, barış bizlere altın tepside sunulmayacak, insanlık adalet için, eşitlik, özgürlük ve refah için mücadele ettiği gibi barış için de mücadele edecek ve barışı kazanacaktır. Aksi durumda yaşanılan acılar arayarak devam edecektir. 

İşgalin başladığı 1 Eylül tarihinin 82. yılında, Dünya Barış Günü ilanının 40. yılında gerek ülkemizde gerek dünyada barış insanlığın temel talebi, huzur ve refahın garantisi olarak uğruna mücadele verilmesi gereken temel bir değerdir.

Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi

 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu