MADENMO: YARGI YOLUYLA SİYASETE YAPILAN MÜDAHALELERDEN VAZGEÇİLMELİ,İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA VERİLEN HAPİS CEZASI İPTAL EDİLMELİDİR

19.12.2022

TMMOB Maden Mühendisleri Odası; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezası üzerine 15 Aralık 2022 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, iptal edilen İstanbul yerel seçimlerinin ardından YSK üyelerine "ahmak" dediği gerekçesiyle yargılandığı davada karar duruşması sonuçlanmıştır. Mahkeme, İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası kararı vermiştir. Kararın Yargıtay tarafından onanması halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu siyasi yasaklı durumuna gelecektir.

31 Mart 2019 da gerçekleşen Yerel Seçimlerde, başta büyük şehirler olmak üzere birçok kentte AKP adayları belediye başkanlıklarını kaybetmiş, seçim sonucunda iktidar sandıkta büyük bir darbe almıştı. Bu ağır seçim yenilgisini hazmedemeyen AKP iktidarı, seçimlerin hemen ardından OHAL koşullarının yarattığı anti demokratik alanda hareket etme yoluna gitmiş, bazı belediyelere kayyum atamış,  belediye başkanlıkları kazanamadıkları ancak belediye meclislerinde çoğunlukta oldukları Ankara ve İstanbul gibi şehirlerin belediye meclislerinde karar süreçlerini tıklayarak vatandaşı mağdur eden bir politikayı benimsemiştir. Adeta, halka belediyeyi karşı karşıya getirmekten medet ummuştur.

Ekrem İmamoğlu’nun yargılanması sonucunda verilen bu kararla, ülkede hukukun nasıl işlediği bir kez daha gözler önüne serilmiştir. AKP iktidarı, demokratik bir hukuk devletinin temel koşulu olan yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığı ilkesini tamamen bozmuş, tüm yetkileri “tek adam rejimi” ile eline geçirmiştir. Ülke kaynaklarını talan etmek ve iktidarını sürdürme aracı olmaktan başka bir işe yaramayan bu “tek adam rejimi”nin ne kendisine, ne bu ülkeye ne de bölge barışına bir faydası bulunmamaktadır.

Siyaset yaparken sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklanan ve siyasi bir yasak neticesinde siyasi kariyerinin seyri değişen Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ve partisi AKP, yaşanan bu tür hukuk dışı cezalandırmaların doğuracağı sonuçları bu ülkede herkesten daha iyi bilmektedir. Bu bağlamda bir kez daha belirtiyoruz ki; halkın iradesine saygı gösterilmeli, benzer siyasi kararlarla başkanlıkları elinden alınan ve cezaevinde tutulan seçilmiş tüm siyasetçiler serbest bırakılmalı, Ekrem İmamoğlu’na verilen bu hukuk dışı siyasi karardan acilen geri dönülmelidir.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
48. Dönem Yönetim Kurulu