METEOROLOJİMO: KİMSE VAR MI? SESİMİZİ DUYAN VAR MI? SUSUZ KALMAMIZIN SEBEBİ KURAKLIK DEĞİLDİR!

03.03.2023

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası 3 Mart 2023 tarihinde bir basın açıklaması yaparak "Susuz Kalmamızın Sebebi Kuraklık Değildir!" dedi.

KİMSE VAR MI? SESİMİZİ DUYAN VAR MI?

SUSUZ KALMAMIZIN SEBEBİ KURAKLIK DEĞİLDİR!

Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak yıllardır kuraklık, sel ve taşkınlar başta olmak üzere birçok konuda sesleniyoruz…

Doğa olaylarını değiştiremeyiz. Ancak olayların sonuçlarından zarar görmeyi azaltabiliriz. Kuraklık bir süreçtir ve meteorolojik kuraklık olarak başlar. Öncelikle belirtmek gerekir ki, meteorolojik olaylar ortalama değerlerde gerçekleşmez. Ortalama değer istatistiki bir değerdir. Kuraklık, sel ve taşkın olaylarının insan kaynaklı iklim değişimi ile açıklanmaya çalışılması, sorunların asıl kaynağını örtmeye çalışmaktan başka bir şey değildir.

Ülkemizde yaşanmakta olan kuraklık, ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Daha şiddetli kuraklıklar Anadolu coğrafyamızda çokça yaşanmıştır.

Son günlerde depremden fırsat bulan “uzatmalı uzmanlar” yaşanmakta olan kuraklık üzerinde nutuklar atmaya başlamış durumdadır. Bu konularda yanlış bilgiler ile hareket edilmesi sorunun gerçek nedenini örtmektedir.

Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak, 1999 yılında yayınladığımız Meteorolojik Karakterli Afetler ve Meteorolojik Önlemler başlıklı raporda 31 doğa olayını konu edindik. Bu olaylardan biri de kuraklık idi. Aradan geçen 24 yılı aşkın sürede olanlar gösteriyor ki ya okuyup anlayan olmadı ya da biz anlatamadık.

Kuraklık Konusunu sonuçları bakımından kısaca ele alırsak;

İçme suyu; Öncelikle içme suyu ile ilgili sorun İstanbul özelinde gündeme getirilmektedir. İstanbul’un susuz kalacağına ilişkin açıklamalar yapılmakta ve bu soruna gerekçe olarak da kuraklık gösterilmeye çalışılmaktadır.

İstanbul özelinde söylüyoruz. İstanbul’un susuz kalmasına neden kuraklık değildir. Kuraklık olmasa da bu gidişle İstanbul susuz kalacaktır. Yani yağışlar ile barajlar bir ay içerisinde dolsa da, bu uygulamalar devam ettiği sürece İstanbul gelecekte susuz kalacaktır.

Tarımsal üretim; Ülkemiz kuraklığı ilk kez yaşamadığına göre, önceki kuraklıklarda nasıl bir plan uygulandı sorusunu sormak gerekir. Geçmiş kuraklıklarda tarımsal üretimde nasıl bir plan uygulandı? Geçmiş yırtılıp atılınca, kuraklık olduktan sonra da ne yapılacağı bilinemiyor.

Raporlar Ülkesi; Ülkemizde birçok konuda komisyonlar ve çalışma grupları vardır. Son yıllarda ise yeni yeni kurumlar, birimler oluşturuldu. Bol paralar harcanarak lüks otellerde yapılan tanıtım toplantıları ile raporlar hazırlatılmıştır ve/veya hazırlatılmaktadır. Çalışma grupları ve komisyonların hazırladığı raporlar sonucu değiştirmiyor.

Özellikle 1999 depreminden sonra yaşadığımız depremlerde bize ders olan bir şey oldu mu? Son deprem bilinmiyor muydu? Ne oldu?

İstanbul suyu için yaşanan sorun geçmişte daha büyük boyutlarda yaşandı. Ne ders alındı?

Öldüren doğa olayları değildir. Doğa olaylarını felakete döndüren sistemi görebilmek gerekir.

Tekrar söylüyoruz. Depremler öldürmedi. Kuraklık susuz bırakmıyor. Sel ve taşkınlar öldürmüyor. Yaşanmakta olan kuraklık insan kaynaklı iklim değişimi ile açıklanamaz.

Kimse var mı? Sesimizi duyan var mı?

Bu gidişle, İstanbul başta olmak üzere birçok yerleşim yeri sel ve taşkınlar nedeniyle zarar görecek ya da susuz kalacak.

Öncesinden sürece ilişkin bir önleminiz, planınız yok ise, deprem olduktan sonra ne yapılabiliyor ise, kuraklık yaşandıktan sonra yapılabilecekleri görebilmek zor değil.

Su ile ilgili yaşanan sorunlarda, sebep kuraklık değildir. İnsan kaynaklı iklim değişimi etkisi ise diğer sebepler yanında küçük bir kısımdır.

Olayları çarpıtmak yaşanılacak en büyük afettir ve insanlığın felaketidir.