TAKSİM DAYANIŞMASI DAVASINDA BERAAT…

29.04.2015

Gezi Parkı’nda başlayıp ülkenin dört bir yanına yayılan Haziran direnişi ile ilgili olarak ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla yargılanan Taksim Dayanışması üyelerinin karar duruşması 29 Nisan 2015 tarihinde Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Yargılanan 26 kişi de “suç unsuru bulunmadığı” gerekçesiyle beraat etti.

Aralarında Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi II. Başkanı Mehmet Sabri Orcan, TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve TMMOB'nin istanbul birimlerinden yöneticilerinin de yargılandığı davanın karar duruşmasını TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TMMOB'ye bağlı odaların yöneticileri izledi.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, HDP Başkan Yardımcısı Ender İmrek ve HDK Üyesi Haluk Ağabeyoğlu, "suç işlemek için örgüt kurmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen dağılmama", "halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma" ile 5 ile 13 yıl arasında hapis cezası istemiyle; TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi II. Başkanı Mehmet Sabri Orcan, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Üyesi Sabiha Sezi Zaman, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinden Cansu Yapıcı, Kamil Tekerek, Aral Demircan, Mustafa Aytaç, Barış Akar, Ercüment Akdeniz, Erdem Ateş, Erkan Baş, Hakan Dilmeç, Hakan Çelikkaya, Haluk Yüksel, İsmail Sürücüoğlu, Metin Toprak, Murat Sezgin, Ongun Yücel, Öner Yakasız ve Volkan Özer hakkında ise Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten, 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.