TMMOB AYDIN İKK: DİLEK YARIMADASI KORUNMALIDIR

09.08.2021

TMMOB Aydın İl Koordinasyon Kurulu Dilek Yarımadası'nda gerçekleşebilecek olası yangın felaketine ilişkin uyarı yapmak amacıyla 9 Ağustos 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Mevcut yangınlar hala sürerken; hükümet gerekli müdahaleleri yapamaz durumdayken; ülkede sabotaj şüphesi taşıyan orman yangınları nedeniyle bir süredir kapalı tutulan, bakarken bile burası da yanarsa diye içimizin sızladığı Dilek Yarımadası Milli Parkı, milli park yönetiminden yapılan açıklamaya göre 9 Ağustos 2021 tarihinde araç ve yaya trafiğine açılmış bulunmaktadır. Yangınların sebebi konusunda kamu oyunda oluşan şüpheler Dilek Yarımadasında oluşabilecek bir yangın durumunda daha da belirgin hale gelecektir. En ufak bir yangında tüm sorumluluğu kim üstlenecek ve bunun cezasını kim çekecektir ?

Dilek Yarımadası gibi binlerce canlı ve bitki örtüsünü barındıran ulusal zenginliğimizin, son durumlar göz önünde bulundurularak, bu yanlış karardan derhal vaz geçilmesini istiyor, ayrıca tüm kamu oyunu bu bölgenin korunması konusunda dikkatli olmaya, açılma kararına karşın bu bölgeye gitmemeye davet ediyoruz.

TMMOB AYDIN İL KOORDİNASYON KURULU