TEMMUZ-AĞUSTOS 2022

Sunuş

Bu Sayıda
47. Dönem Çalışma Programımız, Genel Kurulumuzda kabul edilen sonuç bildirgesi ve alınan kararlar doğrultusunda hazırlandı. Önümüzdeki dönemde birliğimiz bünyesinde oluşturulacak çalışma grupları ve gerçekleştireceğimiz etkinlikler belirlenerek kamuoyuyla paylaşıldı. Çalışma raporunda ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek seçim sürecinde toplumsal taleplerin oluşturulması ve seçim güvenliğinin sağlanması konusunda Birliğimize düşen görev ve sorumlulukların altı çizildi.

Seçim dönemlerinde TMMOB’nin sorumluluklarına ilişkin Anayasa Mahkemesi tarafından önemli bir verildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa Referandumu sırasında yürüttüğümüz “Hayır Kampanyası” nedeniyle Birliğimize verilen idari para cezasına karşı açtığımız davada Anayasa Mahkemesi TMMOB’yi haklı bularak, TMMOB’nin referandum ve seçimlerde görüş bildirmesinin yasaklanamayacağına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, insan hak ve hürriyetleri ile demokrasi mücadelemiz açısından olduğu kadar, Birliğimizin toplumsal sorumluluklarını yerine getirmekteki ısrarcı tutumunun haklılığını da göstermek bakımından da çok önemlidir. TMMOB halktan, demokrasiden ve özgürlüklerden yana görüşlerini açıklamakta bugüne kadar hiçbir baskı ve cezaya boyun eğmemiştir, bundan sonra da bu doğrultuda mücadelesine devam edecektir.

Bu sayıda Erzincan İliç’te yaşanan çevre felaketine ve İzmir Aliağa’ya gelmesi planlanan tonlarca asbest barındıran Nae São Paulo gemisine karşı yürüttüğümüz mücadelelere, Gezi tutuklularının serbest bırakılması için sürdürdüğümüz adalet nöbetine ilişkin haberlerin yanı sıra güncel konularla ilgili basın açıklamalarımızı okuyabilirsiniz.

İçindekiler

İÇİNDEKİLER
SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ! 
DANIŞTAY’IN SİMGESEL VE SİYASİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ!.. 
TMMOB HEYETİ İLİÇ’TE: ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINI YOK SAYAN SÖMÜRGE ALTIN MADENLERİ DERHAL KAPATILMALIDIR 5
ADALET NÖBETİNİN 100. GÜNÜ ANKARA’DA AHLATLIBEL’DE GENİŞ KATILIMLA GERÇEKŞTİRİLDİ 
EMİN KORAMAZ’DAN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ADAYI ÖĞRENCİLERE TEBRİK VE BAŞARI MESAJI 
BÜYÜK MARMARA DEPREMİNİN ÜZERİNDEN GEÇEN 23 YILDA GEREKLİ HİÇBİR TEDBİR ALINMADI YAŞANANACAK BENZER BİR DEPREM ÇOK DAHA BÜYÜK YIKIM VE KAYIPLA SONUÇLANACAKTIR! 
ANAYASA MAHKEMESİ BAŞVURUMUZU HAKLI BULDU: TMMOB’NİN REFERANDUM VE SEÇİMLERDE GÖRÜŞ BİLDİRMESİ YASAKLANAMAZ 
TEOMAN ÖZTÜRK, ÖLÜMÜNÜN 28. YILINDA ANIT MEZARI BAŞINDA ANILDI 
TMMOB 47. DÖNEM 1. DENETLEME KURULU TOPLANTISI YAPILDI 
İKK'LARDAN
TMMOB AYDIN İKK: EFELER BELEDİYE BAŞKANI YANLIŞINDAN DERHAL DÖNMELİDİR 
TMMOB KOCAELİ İKK: HALKIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYARAK, ÇEVRESEL ETKİLERİLERİ GÖZ ARDI EDEREK YAPIMINDA ISRARCI OLUNAN HADDEHANE PROJESİ GERİ ÇEKİLMELİDİR! 23
TMMOB İSTANBUL İKK: 17 AĞUSTOS’UN 23. YILINDA İSTANBUL’U BEKLEYEN TEHLİKELER 24
TMMOB BOLU İKK: BAŞKENTİN GÖBEĞİNDE TÜM UYARILARA RAĞMEN YAŞANAN, İŞ CİNAYETİDİR 
TMMOB MARDİN İKK DERİK RAPORU YAYIMLANDI
MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2022 YILI ASGARİ ÜCRETİ TEMMUZ AYI İTİBARI İLE 11200 TL OLARAK GÜNCELLENDİ