EMO: 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

01.09.2021

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Barış talebi, yaşam hakkıyla doğrudan ilgili olduğu gibi, özgürlük, güvenlik ve adalet için de vazgeçilmezdir. Kişi barınma, sağlık, eğitim ve çalışma gibi sosyoekonomik haklara ancak barış ortamında sahip olabilir. Oysa emperyalizm ve vahşi kapitalizm tüm dünyada şiddet ve savaşları kışkırtmakta, ülkeler kan gölüne dönerken, insanlığın yaşam umudu söndürülmektedir. Dünyada şiddet eğilimleri ve ırkçılık giderek yükselmektedir.

Almanya`nın Polonya`yı işgal ederek II. Dünya Savaşı`nı başlattığı 1 Eylül gününde, tüm dünyada savaşlara karşı barış çağrılarının yapıldığı mitingler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ya da sakat, yaralı, aç ve sefalet içinde yaşamak zorunda kalmasına neden olan savaşlara artık son verilmesi istenmektedir. Ancak emperyalist ülkelerin sömürgeciliği ve çıkar savaşları, dünyaya ve insanlığa yıkım getirmeye devam etmektedir.

19 yıllık iktidarı boyunca emperyalist güçlere bağımlılığı giderek derinleşen AKP`nin müdahaleci ve saldırgan dış politikaları sonucu ülkemiz de sürekli bir gerginlik, toplumsal kutuplaşma ve çatışma durumu içinde tutulmuş, Türkiye`nin temel harcında yer alan Atatürk`ün "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesi rafa kaldırılmıştır. Unutulmamalıdır ki barış içinde yaşanan, kalkınmasını tamamlamış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye`ye ancak, karanlığa, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, savaşlara ve emperyalist çıkarlara karşı mücadele ile ulaşılabilir.

1 Eylül Dünya Barış Günü`nde ülkemizde ve bölgemizde barış için ortak mücadele vurgusu yaparken, etnik kökeni, dili, dini ne olursa olsun bu güzel dünyayı paylaştığımız tüm halkların 1 Eylül Dünya Barış Günü‘nü kutluyoruz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
47. DÖNEM YÖNETİM KURULU