EMO: GÜVENLİ KENTLER İSTİYORUZ

06.02.2024

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası 6 Şubat Depremlerinin yıl dönümü dolayısıyla 6 Şubat 2024 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıl geçti. O günden bugüne maalesef depremzedelerin yaraları sarılamadı. Yurttaşlarımız konteynırlarda, çadırlarda kaderlerine terk edildi. Üstelik Cumhurbaşkanı`nın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği Hatay`a neden yardım gitmediğine ilişkin sözleri, afete müdahalede yaşanan aksamaların sadece bir "yönetim zafiyeti" olarak değerlendirilemeyeceğini gösterdi. 

Cumhurbaşkanının, partisine oy vermeyenleri dışlayan bu tutumu asla kabul edilemez. Siyasi iktidarın deprem sonrası kentlerin yeniden ayağa kaldırılması, hayatın normale döndürülmesine yönelik çalışmalarını ayrım gözetmeksizin sürdürmesi gerekmektedir.

Ülkemizin benzer acıları bir daha yaşamaması için önlem alınarak, kentleşme politikalarında bilim ve teknik kurallarına uyulması gerektiğinin altını çiziyor, depremlerde kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Elektrik Mühendisleri Odası
48. Dönem Yönetim Kurulu
6 Şubat 2024