MADENMO: YAPILAN ENERJİ ZAMLARI HALKIMIZIN VE SEKTÖRÜMÜZÜN YAŞADIĞI SORUNLARIN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. ENERJİ ZAMLARINA HAYIR!...

01.10.2014

Maden Mühendisleri Odası, elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yapılan zam üzerine 1 Ekim 2014 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

YAPILAN ENERJİ ZAMLARI HALKIMIZIN VE SEKTÖRÜMÜZÜN YAŞADIĞI SORUNLARIN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR.

ENERJİ ZAMLARINA HAYIR!...

Siyasi iktidarın dolardaki artışa ve ülkede yaşanan susuzluğa bağladığı elektrik ve doğalgaz zamları, hükümetin ülkemizde uyguladığı politikaların çöktüğünü kendi ağzından itiraf etmesidir.

Doğal gaz ve elektriğe yapılan bu zamların aylık olarak aile bütçesine getireceği yük, yaklaşık olarak 61,00- 62,00 TL.‘yi bulacaktır. Yüzde 9 oranında yapılan bu zamlar, ülkemiz halkının büyük bir çoğunluğunu oluşturan dar gelirli ailelere kışı zehir edecektir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının açıklamasında bu zammın üç ay süreyle geçerli olacağını söylemesi de yeni zamların yolda olduğunun işaretini vermektedir.

Enerji fiyatlarına yapılan zamlar, hiç kuşkusuz ekmekten suya kadar bütün ihtiyaç maddelerine de yansıyarak alım gücü düşük olan emekçi halkın yaşamını daha da zora sokacaktır.

Hükümet yetkililerinin açıkladığı gibi yapılan zamların gerekçesi, dolardaki yükseliş ve ülkede yaşanan susuzluk değil, esas itibariyle bu alanda yapılan özelleştirmeler ve dışa bağımlı enerji politikalarıdır. Özelleştirme süreçlerinde ifade edilen, enerji fiyatlarında düşüş sağlanacağı ve halkın daha ucuza enerjiye sahip olacağı sözlerinin bu gün bir karşılığının olmadığı, üretilen bahanelerle gün yüzüne çıkmaktadır. Ayrıca enerjide yürütülen eksik ve yanlış politikalar çerçevesinde ülkemizin enerji karnesi % 65 dışa bağımlı bir hale sokulmuştur.

Elektrik üretiminde ve enerji tedarikinde ithal kaynaklara olan bağımlılık ortadan kaldırılmadan ya da azaltılmadan ve yerli-yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmeden enerji fiyatlarındaki artışa dur diyemeyiz.

Enerji fiyatlarındaki bu artışlar, Başbakanlık Haziran Genelgesi, Torba Yasa ve Bakanlık uygulamaları ile zaten önemli sorunlar yaşayan sektörümüzün sorunlarını artırarak devam ettirecektir.

Sektörün ve geçim sıkıntısı çeken halkımızın sorunlarının daha da artmaması için doğalgaz ve elektrikteki KDV oranı yüzde 18‘den yüzde 1‘e düşürülmeli, doğalgazdaki ÖTV kaldırılmalı ve elektrik faturalarını artıran tarife düzenlemeleri iptal edilmelidir.

TMMOB
Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu