TMMOB KOCAELİ İKK: DOĞASI, MERASI, YAŞAM HAKKI İÇİN DİRENEN AYMAN YAYLASI KÖYLÜLERİNİN YANINDAYIZ!

16.11.2021

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Bolu Seben Taşlıyayla Göleti ve Sulaması Projesinde kullanılacak Taş Ocakları projesi ile ilgili “ÇED gerekli değildir” kararına karşı köylülerin açtığı yürütmeyi durdurma talebiyle açılan ve devam eden davaya rağmen iş makinaları ile 150-200 civarı ağacın kesilmesi üzerine direnen köylülere destek vermek için bir basın açıklaması yaptı.

DOĞASI, MERASI, YAŞAM HAKKI İÇİN DİRENEN AYMAN YAYLASI KÖYLÜLERİNİN YANINDAYIZ!

Bolu ili Seben ilçesi Ayman Yaylası mevkiinde, DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, 5. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Bolu Seben Taşlıyayla Göleti ve Sulaması Projesinde kullanılacak Taş Ocakları projesi ile ilgili olarak Bolu Valiliği’ne sunulan ÇED Proje Tanıtım Dosyası hakkında, 09.07.2021 tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmiştir. Verilen karara karşı köylülerin açtığı yürütmeyi durdurma talebiyle idari dava süreci devam ederken, yasal süreç tamamlanmadan 16 Eylül sabahı yaylaya giren iş makinaları ile 150-200 civarı ağacın kesilmiştir. Yaşanan kıyıma karşı köylüler iş makinelerinin önüne geçerek çalışmayı durdurmuştur.

Projeye esas olan ocağın 550 m güneybatısında yer alan ve hayvancılık faaliyeti için yararlanılan Ayman Yaylası, 460 m güneyinde hayvan sürüleri ile yaban hayatının su ihtiyacını karşıladığı Akçakilise Deresi bulunmaktadır. Ayrıca hayvancılık faaliyetini sürdüren Ayman yaylası mera alanı ve hayvan ağılları ocağın kurulmak istendiği alan ile Ayman Yaylası arasında kalmaktadır. Ayman yaylası ve civar yerleşim yerlerinin elektrik ihtiyacının karşılandığı Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattı ocak alanına yaklaşık 60 metre mesafede bulunmaktadır.

Taş ocağı faaliyetlerinde birçok işlemin sonucunda(delik delme, patlatma, kuru kırma, eleme vb) oluşacak olan toz canlı sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmaktadır. Açığa çıkacak tozun bölgedeki ağaçların ve doğal bitki örtüsünün üzerine yerleşmesi sonucu bitkisel solunumu engelleyerek, doğal bitki örtüsü ve ağaçların kurumasına kadar olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Ayrıca tozun tane boyu küçüldükçe havada asılı kalma süresi uzadığından, civar yerleşim bölgelerine meteorolojik olarak taşınımıyla birlikte insan sağlığı açısından da ciddi tehdit oluşturacaktır. Yine taş ocağı faaliyetlerinde açığa çıkacak olan toz, geçimini hayvancılık faaliyetleriyle sürdüren yöre halkının su kaynağı olan ve bugünlerde ciddi anlamda kuraklık tehdidi altında olan Akçakilise Deresinde de telafisi mümkün olmayan kirlenmelere yol açacaktır.

Ocak çalışmalarında başta patlatma olmak üzere, tüm operasyonlarda açığa çıkacak olan çevresel gürültü, hayvancılık da veriminin azalmasına sebebiyet verecek, yakın yerleşim alanlarında yaşam konforunun düşmesine neden olacaktır. Ocak alanının açılması için kesilmesi muhtemel yüzlerce ağacın doğada yaratacağı tahribatsa cabasıdır.

Ocak alanına 60 metre mesafede yer alan Yüksek Gerilim Elektrik İlettim Hattı ise ayrı bir tehlike barındırmaktadır. Olası kontrolsüz patlamalarda iletim hattının zarar görmesi durumunda, çevre yerleşim alanlarında enerji kesintisinin yaşanmasının yanı sıra, geniş ölçekli orman yangınlarına davetiye çıkarabilecektir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak, yetkilileri bilimsel ve teknik saiklerden uzak bu projeden derhal vazgeçmeye davet ediyor, doğası, merası ve yaşam hakkı için direnen Ayman Yaylası köylülerinin yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu