SAMSUN DA ‘GEÇİNEMİYORUZ’ DİYE HAYKIRDI

26.11.2021

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Samsun Birimleri 25 Kasım 2021 tarihinde yaptıkları basın açıklamasında, “Emeği ile geçinen tüm halk kesimlerini açlığa ve yoksulluğa mahkum eden tüm zamlar geri alınmalıdır” ifadeleriyle hükümete çağrıda bulundular.

İlkadım İlçesi Süleymaniye Geçidi’nde yapılan ‘Geçinemiyoruz’ eyleminde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri zamlara tepki göstererek hükümete seslendi. Yapılan basın açıklamasında, ” Yoksulluk sınırının 10 bin TL’ye açlık sınırının 4 bin TL’ye ulaştığı bu günlerde, başta işsizler, yoksul halk kesimleri ve asgari ücretli işçiler olmak üzere, emeğiyle geçinen bütün emekçiler ve aybaşını getiremeyen biz kamu emekçilerinin yaşam ihtiyaçları karşılanamaz duruma gelmiştir. Durdurulamayan hatta bilerek durdurulmayan bu gidişat nedeniyle sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor” denildi.

Taleplerini sıralayanDİSK, KESK, TMMOB ve TTB Samsun Bileşenleri sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bu nedenle; Memur-Sen ile yapılan Ağustos ayı satış sözleşmesi iptal edilerek, yeni ekonomik duruma göre kamu emekçilerinin iki yıllık ekonomik ve sosyal hakları, tüm kamu emekçileri sendikalarıyla birlikte, yeniden belirlenmelidir.

Tüm emekçilere yoksulluk sınırının üstünde zam yapılmalıdır. Yaşanan bu ekonomik iflas dikkate alınarak 2022 Bütçesi halktan ve emekçilerden yana bir bütçe olarak hazırlanmalıdır. Ülkemizi bir günde dolara ve uluslararası sermayeye karşı bu kadar yoksullaştıranlar ve sosyal-ekonomik olarak iflasa götürenler istifa etmeli, hukuk önünde hesap vermelidir.

Bizleri yoksulluğa, açlığa ve sefalet ücretlerine mahkum eden, saray rejimine karşı, tüm emekçileri ve haklarımızı iş, eşitlik, özgürlük, adalet, emek ve barış için mücadeleye çağırıyoruz.”