1 MAYIS 1977, 1989 VE 1996'DA KATLEDİLENLER İÇİN KAZANCI YOKUŞUNDAKİ ANMA/28 Nisan 2019/İSTANBUL

28.04.2019

Sevgili Dostlar,

Sevgili Basın Emekçileri,

Büyük acılarla yüklü bir coğrafyada yaşıyoruz. Kitlesel katliamların, bombalı saldırıların, gerici-faşist kıyımların yaşandığı bir coğrafyada yaşıyoruz.

Kitle kıyımlarının, sol-sosyalist-emek yanlısı halk hareketlerini bastırmak için, adeta bir derin devlet politikası olarak kullanıldığı bir ülkede yaşıyoruz.

Yaşadığımız her acı, toplumsal hafızalarımızda derin yarala açıyor.

1 Mayıs 1977 tarihinde bu meydanda yaşanan katliam da toplumsal hafızamızın en derin ve travmatik yaralarından biri olarak tarihe geçti.

Bundan 42 yıl önce bu meydanda, bu sokağın başında katledilen arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı saygıyla anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.

Sevgili dostlar,

1 Mayıs 1977 tarihinde bu meydanda tertiplenen katliam sadece 36 emekçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmadı.

1 Mayıs 77 katliamı, Türkiye’nin toplumsal tarihini de değiştirdi.

1 Mayıs Katliamı, Türkiye’deki kitle kıyımlarının başlangıcı, 12 Eylül Darbesine giden yolun hazırlayıcısı olmuştur.

Bu katliamın ardından ülkenin her yanında savunmasız kesimleri hedef alan sayısız katliam yaşanmıştır. Beyazıt’ta, Balgat’ta, Bahçelievler’de, Maraş’ta, İnciraltı’nda ve Çorum’da yaşanan kitlesel kıyımlar tarihinin miladı 1 Mayıs 1977 Katliamıdır.

1 Mayıs katliamının failleri, sonrasında yaşanan tüm katliamların da failleridir. Sivas’ın, Gazi’nin, 10 Ekim’in failleridir.

1 Mayıs 1977 Katliamının sorumlularını açığa çıkartmayanlar, sonraki bütün katliamların da üzerlerini örtenlerdir. Aradan geçen 42 yıla rağmen bu olayın sırrı çözülememesinin nedeni, 42 yıldır kendini muhafaza eden bu kirli ve derin ilişkiler ağıdır.

Bizler kaybettiğimiz arkadaşlarımızı unutmadığımız gibi, katilleri de asla unutmayacağız ve hesap soracağız!

Sevgili Dostlar,

Herkes bilsin ki, katliamlarla arkadaşlarımızı bizden koparabilirler, sevdiklerimizi ellerimizden alabilirler ama bizlerin gelecek güzel günlere olan inancını asla yok edemezler.

Gelecek güzel günlere olan inancımızı ve umudumuzu korumak, bu umudu büyütmek aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza en büyük borcumuzdur.

500 bin emekçi 1 Mayıs 1977’de bu meydanı hangi duygularla doldurmuşlarsa, bizler de 1 Mayıs Çarşamba günü Türkiye’nin dört bir yanındaki alanları aynı duygularla dolduracağız.

Emperyalizmin, faşizmin ve gericiliğin karanlığına karşı, eşit, özgür, bağımsız, laik ve demokratik bir Türkiye özlemini haykıracağız.

Türkiye’deki 560 bini aşkın Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısının mesleki demokratik kitle örgütü olan TMMOB adına, bu mücadelede hepimize kolaylıklar diliyorum.

1 Mayıs 77’de ve sonrasındaki katliamlarda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı sevgi, saygı ve hasretle anıyorum.

 

Emin KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı