10 EKİM KATLİAMI TÜRKİYE GENELİNDE ANILDI

11.10.2018

TMMOB'nin düzenleyicileri arasında bulunduğu Emek, Barış ve Demokrasi Mitinginde gerçekleşen, 103 kişinin katledildiği 500'ü aşkın kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Katliamının anması ülke genelinde Emek, Barış ve Demokrasi Bileşenleri tarafından gerçekleştirildi. 

ANKARA

Ankara Gar Katliamının üçüncü yılında TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 EKİM Barış ve Dayanışma Derneği çağrısıyla Gar önünde bir araya gelen kitleye önce polis engel olmaya çalıştı. 10 Ekim ailelerinin müdahalesi üzerine emniyet güçleri geri çekildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı anmada ortak açıklamayı DİSK Yönetim Kurulu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu.

ADANA

Ankara Gar Katliamı anma etkinlikleri kapsamında Adana’da 6-9 Ekim arası her gün Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi önünde buluşularak Adıyaman, Şanlıurfa, Ereğli, Karaman, Ceyhan’da yer alan mezarlık ziyaretleri gerçekleştirildi.

10 Ekim 10.04’te Adana Gar önünde buluşularak basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklama Eğitim Sen Şube Başkanı İrfan Doğan tarafından okundu. Aynı gün 18.00’de Seyhan Belediyesi önünde yer alan Barış Anıtı’na karanfiller bırakılarak basın açıklaması yapıldı. Adana İKK Sekreteri Erol Salmanlı da yitirdiğimiz canlar ve ülkenin gördüğü en kanlı katliam üzerine bir konuşma yaptı.

ANTALYA

Antalya’da Akkalos Meydanı’nda 18.00’de bir araya gelen yüzlerce kişi önce kaybedilen canlar için saygı duruşunda bulundu. Ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. 10 Ekim 2015’te kızını kaybeden bir annenin konuşmasıyla etkinlik son buldu.

BATMAN

Batman Emek, Barış ve Demokrasi Bileşenlerinin çağrısıyla 09.45’te Gırbarajk Mezarlığında bir araya gelen kitle burada saygı duruşu ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama metni TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Eyyüp Yağız tarafından okundu.

BURSA

Saat 18.00’de Setbaşı ’nda buluşan kitle buradan Heykel’e yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Feridun Tetik gerçekleştirdi.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de anma programı kapsamında; TMMOB ve diğer meslek örgütleri ve sendikalar ile 17.30 ‘da Golf çay bahçesi önünde toplanıldı ve iskele meydanına kadar yüründükten sonra burada basın açıklaması okundu.

DENİZLİ

Denizli’de Candoğan Parkı'ndan Çınar Meydanı'na yüründükten sonra 103 kişi için saygı duruşunda bulunuldu. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasını TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca tarafından okundu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 10 Ekim anma etkinlikleri kapsamında önce AZC önünde 12.00’de buluşularak basın açıklaması gerçekleştirildi. 13.00’de mezarlık ziyaretleri yapıldı. 18.00’de Eğitim Sen 2 No'lu şubede buluşularak sinevizyon gösterimi yapıldı.

ESKİŞEHİR

Adalar Migros önünde bir araya gelen Emek, Barış ve Demokrasi Bileşenleri 17.45’te basın açıklaması gerçekleştirdiler.

GAZİANTEP

10 Ekim’de TMMOB, DİSK, KESK ve TTB’nin çağrısıyla saat 12.00’de DİSK hizmet binasında basın açıklaması yapıldı. Ortak açıklama DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü tarafından okundu.

HATAY

Antakya - Köprübaşı'nda saat 18.00'de bir araya gelen kitle basın açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

İSTANBUL

Emek, Barış ve Demokrasi Bileşenleri çağrısıyla Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde saat 19.30’da bir araya gelinerek saygı duruşunun ardından basın açıklaması gerçekleştrildi.

İZMİR

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleşen anmada 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nden Mustafa Özdağ ve DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı birer konuşma yaptılar.

KIRKLARELİ

Kırklareli'nde 10 Ekim Ankara Garı katliamının 3. yılında, Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Özgürlük Parkı’nda 18.00’de bir araya gelen kitle katliamda yitirdiğimiz canlarımızı kırmızı karanfillerle andı ve yapılan basın açıklaması ile vahşi terör saldırısını lanetledi.

KOCAELİ

10 Ekim 2018’de 18.00’de İnsan Hakları Parkında bir araya gelen kitle burada basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. 18.30’da Birleşik Metal İş Kocaeli Şubesi’ne geçen kitle burada 10 Ekim Ankara Katliamına ilişkin bir panel düzenledi.

MALATYA

Özalper Mahallesi Barış Anıtı önünde 9.30’da bir araya gelen kitle burada yitirdiğimiz 103 can için saygı duruşunun ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

MERSİN

10 Ekim Gar Katliamı anması için 17.30’da Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Mersin Emek, Barış ve Demokrasi Bileşenleri burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

MUĞLA

Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen kitle 17.30’da burada bir basın açıklaması yaptı.

SAMSUN

Samsun’da 17.30’da Süleymaniye Geçidinde Emek, Barış ve Demokrasi Bileşenleri çağrısıyla bir araya gelen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta 12.30’da Madenci anıtı önünde bir araya gelen kitle adına basın açıklaması metni TMMOB İKK Sekreteri Hüsnü Meydan tarafından okundu.