BATMAN DEMOKRASİ PLATFORMU: TECAVÜZE SESSİZ KALMAYACAĞIZ!

18.07.2020

Aralarında TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu'nun da bulunduğu Batman Demokrasi Platformu Şırnak ve Batman illerinde peşisıra gerçekleşen cinsel istismar vakalarına ilişkin 18 Temmuz 2020 tarihinde "Tecavüze Sessiz Kalmayacağız" başlıklı bir açıklama yaptı.

TECAVÜZE SESSİZ KALMAYACAĞIZ!!

İNTİHARIN HESABI SORULANA KADAR KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!!

Değerli basın emekçileri, saygıdeğer Batman Halkına

16.07.2020 Perşembe günü basına yansıyan ve akabinde sosyal medya hesaplarında #susmabatman hashtagi ile ülke gündemine giren cinsel saldırı nedeniyle intihar eden bir kadının ilimizde özel bir hastanede yoğun bakım ünitesinde tutulduğu bilgisinin alınması üzerine, ilk günden beri olayın takipçisi olacağımızı bildirmiştik. Batman Demokrasi Platformu olarak buradan birkez daha seslendiriyoruz. Tecavüzün, istismarın üstü kapatılamaz!

Şırnak’taki olay sıcaklığını korurken Batman’ının Beşiri İlçesinde yaşayan 18 yaşındaki İ.E’nin yine Şırnak’taki gibi uzman çavuş olan M.O tarafından 20 gün alıkonularak tecavüz ve fiziksel saldırıya da maruz kaldığının ortaya çıkması bu durumun hükümet yetkililerince gözardı edilerek üstünün kapatılması konusunda çaba gösterildiği kanaati uyandırmaktadır. Tecavüz insanlık suçudur aklanamaz. Bunun mazereti de olamaz!

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli M.O isimli şahıs 16/07/2020 tarihinde gözaltına alınmıştı. Daha önceden alınan mağdurun açık beyanı ve dosyada bulunan cinsel saldırı olduğunu belirten Adli Tıp Raporuna rağmen şüpheli M.O tutuklama talebi ile sevk edildiği Siirt Sulh Ceza Hâkimliğince yapılan sorgusunun ardından ‘’atılı suçu işlediğine ilişkin somut delillerin varlığına rağmen, atılı suçun üst sınırı’’ dikkate alınarak sadece yurt dışına çıkışının yasaklanmasına karar verilerek serbest bırakılmıştır. Belirtmek isteriz ki cinsel saldırı suçu Türk Ceza Kanunu madde 102/2’de belirtildiği üzere ‘’Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, on iki yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.’’ şeklinde düzenlenmiştir. Verilecek ceza miktarı cezayı arttıran nedenlerin varlığı halinde yarı oranında arttırılması durumu da dikkate alındığında Siirt Sulh Ceza Mahkemesinin kararının hakkaniyetle bağdaşmadığı ve toplum vicdanı tarafından kabul edilebilir hiçbir yönünün olmadığı ortadadır.

Cinsel saldırı suçu gibi ağır bir suç isnadı altında bulunan bir şüphelinin en hafif adli kontrol tedbiri olan yurt dışına çıkış yasağı konarak serbest bırakılması kamuoyunda işlendiği iddia edilen suçun cezasızlıkla sonuçlanma ihtimalini akla getirmektedir.

Dosya kapsamına giren ve şüphelinin yeniden gözaltına alınma nedeni olarak belirtilen, Adli Tıp Raporuna rağmen şüphelinin serbest bırakılması bölgemizde kamu görevlilerince işlenen suçların cezasızlık ile sonuçlanma pratiği olarak değerlendiriyoruz.

Cinsel saldırı suçu kişi dokunulmazlığı hakkını en ağır biçimde ihlal eden bir suçtur. Cinsel saldırı ve çocuğa yönelik cinsel istismar, Türkiye’nin en önde gelen problemlerinden, insanlık onuruna ve insanın fiziksel bütünlüğüne yapılan korkunç bir saldırıdır. Türkiye’de maalesef her gün onlarca cinsel istismar ve cinsel saldırı vakası yaşanmakta ve bu vakaların birçoğu ölümle sonuçlanmaktadır. Nitekim cinsel saldırı suçunun mağduru İ.P. ailesine ait silah ile intihara teşebbüs etmiş, halen de sağlık durumu ciddiyetini korumaktadır. Cinsel istismar ve cinsel saldırı vakalarıyla alakalı yürütülen birçok soruşturma ise ya çok az ceza ile sonuçlanmakta ya da hiç ceza verilmeyerek yeni suçların yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Bu cezasızlık durumu ise mağduru içine girmiş olduğu bunalımdan intihara sürüklemektedir.

Türkiye’nin taraf olarak imzaladığı ve 2011 yılında yürürlüğe giren Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi gereği (Lanzarote Sözleşmesi) devletin sorumluluklarını önemle hatırlatırız. Bütün bu olaylar ve gerçekler bize İstanbul Sözleşmesinin de ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermektedir. Yasayı suçlamak yerine suçlulara gereken cezaların verilmesi gerekmektedir.

Cezasızlık güvencesiyle özellikle güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen istismar, işkence gibi insanlık dışı uygulamaların Batman Demokrasi Platformu olarak takipçisi olacağımızın tüm kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.18.07.2020

 

BATMAN DEMOKRASİ PLATFORMU