BMO GENÇ 3. YAZ EĞİTİM KAMPI GERÇEKLEŞTİ

10.09.2019

TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın öğrenci üyelerinin katıldığı BMO Genç 3. Yaz Eğitim Kampı 25-31 Ağustos 2019 günleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

2017 yılından beri düzenlenen ve bu yıl 15 farklı üniversiteden bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ve bilişim sistemleri mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin katıldığı yaz kampında 5 gün boyunca Web ve mobil uygulama geliştirme üzerine bir program uygulandı. Bunun yanı sıra, akşamları gerçekleştirilen kamp sohbetleri kapsamında ise akademisyenler, yöneticiler ve sektör çalışanlarının katılımı ile tecrübe paylaşımı, bilim ve kişisel gelişim üzerine oturumlar ve film gösterimleri gibi etkinlikler düzenlendi.

Web ve mobil ortamlarda çalışması hedeflenen bir uygulama gerçekleştirmek ve son kullanıcıya açmak için bilinmesi gereken süreçler, teknik kavramlar, geliştirme araçları kamp katılımcılarına uygulamalı olarak aktarıldı.

İlk olarak Okan ÖZTÜRKMENOĞLU’nun sunumuyla gerçekleşen veritabanı kavramlarının anlatıldığı ve gerçekleştirilmek istenen uygulamanın veritabanı tasarımının yapıldığı kampta, tasarımı yapılan bu veritabanını Ali YILDIZ’ın anlatımıyla sürüm yönetim sistemleri ile kontrol edecek uygulama arayüzü geliştirildi. Devamında geliştirilen bu arayüzlerin kullanımı ile uygulamanın Web ve mobil ortamlarda kullanılabilecek şekilde programlaması Sezer BAYTAR’ın anlatımıyla yapıldı. Son olarak bu uygulamayı tamamlamak için bütünleştirme ve uygulamaya açma araçları ile nasıl kullanılacağı Fatih Mehmet KILIÇ tarafından anlatıldı.

Kamp süresince akşamları gerçekleştirilen sohbetler kapsamında BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya KÜÇÜKARAS’ın konuşmacı olarak katıldığı ve bir mühendis yaklaşımıyla proje ve süreç yönetiminin ne şekilde ve nasıl doğru olacağını tecrübeleriyle anlattığı “Bir Çok görmüşün Dilinden” oturumu; Bilgisayar Mühendisi M. Harun ÖZER’in bilimi, bilimsel düşünceleri ve bilimsel yöntemlerin önemini anlattığı “Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı” oturumu; Bilgisayar Mühendisi Mutlu PAYASLIOĞLU’nun mesleki çalışmalarının yanı sıra uğraş verdiği “sualtı belgeselciliği” hakkındaki sunumu ve bilişim bilirkişiliği hakkında yaptığı bilgilendirme; Stanford Üniversitesi’nde bir araştırma grubunda çalışmakta olan Mete Uğur Akdoğan’ın “Silikon Vadisi’nin Merak Edilenleri” oturumunda Amerika’yı, Silikon Vadisi’ni anlattığı konuşması gerçekleştirildi.

Ayrıca, yine kamp sohbetleri kapsamında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ’ın, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih YALÇIN’ın ve BMO İzmir Temsilcilik Kurulu Üyesi Burak İMREK’in katılımıyla gerçekleşen “TMMOB ve Toplum için Mühendislik” oturumunda kamp katılımcılarına meslek odalarının önemi, TMMOB Örgütlülüğü ve TMMOB çatısı altındaki Odaların üyeleri olan mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki birikimleri ile İzmir’e ve topluma kazandırdıklarına dair örnekler ve BMO hakkında bilgiler aktarıldı.