CEMİL CANDAŞ ÖLÜMÜNÜN İKİNCİ YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

18.07.2018

Hain bir saldırı sonucu 18 Temmuz 2016 tarihinde yitirdiğimiz arkadaşımız, can dostumuz, HKMO üyesi, TMMOB’nin değişik kurullarında görev yapmış, eski HKMO Ankara Şube Başkanı ve Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş, ölümünün 2. yıldönümünde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek anma töreni öncesi Şişli Belediye’si önünde buluşularak kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Anmada Cemil Candaş’ın ağabeyi ile HKMO Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kasap, TMMOB Yüksek Onur Kurulu üyesi Ali Fahri Özten, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda demokrasi, özgürlük, halk ve sosyal belediyecilik konusuna vurgu yapılırken TMMOB’nin yerel yönetim anlayışı ve mühendislik - mimarlık ilkelerine vurgu yapıldı. Rant çeteleri kınandı.

Konuşmalarda sık sık Cemil Candaş’ın kent rantı konusunda verdiği mücadele anımsatılarak, “Candaş ömrünü sosyal belediyecilik ilkeleri, TMMOB’nin mühendislik- mimarlık ilkeleri doğrultusunda yaşadı. Arkadaşımız, meslektaşımız Candaş ülkemizin aydınlarına reva görülen bir sonla, 2016`da rant çeteleri tarafından katledildi.  Bugün ise ülke topraklarının parsel parsel satılması ve çok ciddi bir kent rantına tanıklık ederken bizlere düşen Candaş’ın hayatı boyunca mücadele ettiği değerleri savunmaktır” denildi.