DİSK, KESK, TMMOB, TTB ÇANAKKALE BİLEŞENLERİ: "OHAL DEĞİL DEMOKRASİ KAZANACAK"

15.01.2018

Aralarında TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu'nun da bulunduğu Çanakkale emek ve demokrasi güçleri 11 Ocak 2018 tarihinde Çanakkale Belediyesi Sosyal Tesisleri Ercan Adsız Toplantı Salonu’nda bir basın açıklaması yaparak "OHAL değil demokrasi kazanacak" dedi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB ortaklığında OHAL’in anti demokratik uygulamalarına ve kaldırılmasına yönelik yapılan açıklamayı KESK Merkez Yürütme Kurulu üyesi İlhan Yiğit okudu.

OHAL’in fiili bir darbeye dönüştüğünü ifade eden Yiğit;  “15 Temmuz darbe girişimi başarısız olsa da, 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL ve KHK rejimi ile AKP`nin fiili darbesine dönüşerek bir rejim değişikliğine giden yol açılmıştır. Bu on altı aylık sürede Anayasa fiilen ilga edilmiş, yasama-yürütme ve yargı tamamen tek bir kişinin emrine verilmiştir. Biçimsel Demokrasi dahi rafa kaldırılmıştır” dedi. 

OHAL uygulamaları ile sendika ve odalara bağlı binlerce kamu çalışanının ihraç edildiğini ifade eden Yiğit; “83 belediyeye kayyum atanması ve 8 belediye başkanının görevden alınması sonucu Türkiye nüfusunun yüzde 46`sı seçilmemiş, atanmamış belediye başkanları tarafından yönetilmektedir. Milli irade diyenler, TBMM`den yerel yönetimlere halkın iradesini gasp etmeye devam etmektedirler. Hayatı darbelerle, Gülen cemaati gibi cemaat ve tarikatlarla mücadele içinde geçmiş olan emek ve meslek örgütlerinden binlerce kişi darbe ile ilişkilendirilerek işlerinden atılmıştır. Bugün DİSK üyesi 2 bine yakın işçi KESK üyesi 4 bin 2 yüz 37 kamu emekçisi, 3 bin 315 hakim ve TMMOB üyesi 3 binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısı ihraç edilmiş durumdadır. Demokrasi ve barış için ilk şart OHAL`in kaldırılması KHK`ların iptal edilmesidir. Bizler DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak, geleceğimizi ipotek altına almaya çalışan, hak-hukuk tanımayan bu adaletsiz düzene karşı OHAL rejimine karşı, toplumun tüm kesimlerini ortak mücadeleye çağırıyoruz” dedi.