EMO İZMİR ŞUBESİ HİZMET VE EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

11.03.2019

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin yeni Hizmet ve Eğitim Merkezi 8 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Törende sırasıyla EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz birer konuşma yaptılar. 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın konuşması şöyle:

Sevgili Konuklar, Sevgili Arkadaşlar,

Öncelikle tüm kadın meslektaşlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Kadınların haklarının, özgürlüklerinin ve emeklerinin yok sayılmadığı bir dünyada eşitlik içinde yaşama dileklerimle, bu doğrultuda mücadele eden tüm kadınları selamlıyorum.

Elektrik Mühendisleri Odamızın İzmir Şubesi’nin Hizmet Binasının böylesi bir günde yapılıyor olmasını da ayrıca anlamlı buluyorum.

Binanın açılışını anlamlı kılan bir diğer tarih de, EMO İzmir Şubesinin 50. Yılına rastlamış olması. Şubenin 50 yıllık tarihinin böylesi bir yapıyla taçlandırılmasında emeği geçen başta EMO İzmir Şubesi olmak üzere tüm EMO camiasına teşekkür ediyorum.

Biz bugün burada sadece EMO üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir hizmet binası açmıyoruz aynı zamanda İzmir için değerli bir kamusal mekan açıyoruz. İçerisinde bulunan konferans salonu, derslikler ve laboratuvarlar sadece EMO üyelerinin ihtiyaçlarını değil, tüm İzmir halkının kullanımına açık olacaktır. Buradaki mekanların, farklı konularda çok değerli çalışmaların ve önemli fikirlerin ortaya çıkmasına hizmet edeceğine inanıyorum.

Bugün burada açtığımız bu bina TMMOB için ayrı bir anlam taşıyor. Biliyorsunuz, AKP hükümeti yıllardan bu yana TMMOB’nin bağlı odaların toplumsal etkinliğini ortadan kaldırabilmek, mesleki faaliyetlerini sınırlandırabilmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Belgelendirme hizmetlerinden denetimlere kadar neredeyse tüm asli faaliyetlerimizi odalarımızdan koparıyor. Bu bina, TMMOB örgütlülüğünü sınırlandırmaya, küçültmeye, etkisizleştirmeye çalışanlara karşı bizim üyelerimizle büyüyen ve gelişen ilişkilerimizin de göstergesidir. İçinden geçtiğimiz derin ekonomik kriz içerisinde böylesi bir açılış yapıyor olmak tüm TMMOB camiası için gurur kaynağıdır.

TMMOB’nin mücadelesini büyütmek için mücadele eden, elini taşın altına koyan, zorluklara göğüs geren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni binamız EMO camiasına, TMMOB Örgütlülüğüne ve İzmir halkına hayırlı uğurlu olsun.

Hepinize saygılar sunuyorum.