EMO: KATLİAMIN SORUMLULARININ DEĞİL, KATLİAMI PROTESTO EDENLERİN CEZALANDIRILDIĞI BİR ADALET SİSTEMİ OLAMAZ!

07.09.2018

Elektrik Mühendisleri Odası 10 Ekim Ankara Katliamı'ndan 2 gün sonra yaptıkları açıklama nedeniyle aralarında EMO İstanbul Şube 38-39. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin'in de yer aldığı 6 kişi hakkında İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza kararına tepki amacıyla 7 Eylül 2018 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Katliamın sorumlularının değil, katliamı protesto edenlerin cezalandırıldığı bir adalet sistemi olamaz!

10 EKİM KATLİAMI PROTESTOLARINA VERİLEN CEZA VİCDANLARI YARALADI!

 "Emek, Barış ve Demokrasi" talebiyle 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara`da toplanan yüzlerce katılımcıya yönelik canlı bombayla gerçekleştirilen, 103 kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda insanımızın yaralandığı en kanlı terör saldırısı Ankara Katliamı`na yönelik protestoları nedeniyle aralarında EMO İstanbul Şubemiz 38 ve 39. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin`in de bulunduğu 6 kişiye verilen hapis cezası vicdanları bir kez daha kanatmıştır.

10 Ekim Ankara Katliamı`ndan iki gün sonra yapılan açıklama nedeniyle 6 kişinin "Cumhurbaşkanı`na hakaret" gerekçesiyle yargılandıkları davanın 6 Eylül 2018 tarihinde görülen 9. duruşmasında; aralarında EMO İstanbul Şubemiz 38-39. Dönem Başkanı Beyza Metin ile birlikte Genel İş İstanbul Konut İşçileri Şubesi Başkanı Nebile Irmak Çetin, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya,  Dev Sağlık-İş Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Erdoan Demir, Bank-Sen 11. Dönem Genel Başkanı Önder Atay ve HDP eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Şamil Altan`ın olduğu 6 kişiye ceza verilmiştir. İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi; 11 ay 20 gün olarak açıkladığı hapis cezasını, suçun işlenişini göz önünde bulundurarak 7 bin lira para cezasına çevirmiştir.

10 Ekim Katliamı`nı gerçekleştirenlerin ve gerekli önlemleri almayan, hatta katliamda can kayıplarının artmasına yol açan uygulamaların sorumlularının yargılanması gerekirken, katliamı protesto eden insanlarımızın yargılanması yeterince acı ve utanç vericiyken, bir de bu yargılama sonunda ceza kararının verilmesi bir ülkenin temel yapı taşını oluşturan "adalet" duygusunu kökünden sarsmıştır.

Ülke tarihimize kara ve karanlık bir gün olarak geçen 10 Ekim Katliamı gibi başka katliamların olmaması ancak bu katliamların hesaplarının sorulmasıyla mümkündür. Bu hesabı sormak yerine katliama karşı hesap sorulmasını isteyen insanların yargılanarak cezalandırılması utanç vericidir. İlerleyen yargı süreçlerinde bu yanlıştan dönülmesini umut ediyoruz.  

10 Ekim Katliamı`nı protesto edenlerin değil, katliamı gerçekleştirenlerin, katliamın arkasındakilerin, katliama zemin hazırlayan ve gerekli önlemleri almayanların yargılanacağı adil, demokratik bir Türkiye için mücadele etme zorunluluğu açıktır. Başta EMO İstanbul Şubemiz 38-39. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Metin olmak üzere ceza verilen 10 Ekim Katliamı`nı protesto eden yurttaşlarımızın yanındayız. 10 Ekim Katliamı`nda yaşamını yitiren canlarımızın acılı aileleri ve bu katliamda yaralanan, sakat kalan insanlarımızın haklı mücadelelerinin de her zaman yanında olacağız.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
46. DÖNEM YÖNETİM KURULU