EMO: NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR!

22.04.2021

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nda liyakat esasıyla değil, siyasal bağlantılara göre yapılan atamaya tepki göstermek amacıyla 21 Nisan 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR!

AKP‘li milletvekili Naci Bostancı`nın oğlu Afşın Burak Bostancı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü`ne atanmıştır. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü`nden 2008 yılında mezun olan Bostancı, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nda Enerji Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamış ve basamakları hızla tırmanmıştır. 2013 yılında Enerji Uzmanı, 2019 yılında Nükleer Düzenleme Kurumu Kurul üyesi, son olarak da 21 Nisan`da yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla Genel Müdür olarak görevlendirilmiştir.

Kamudaki atama ve yükselmeler ne yazık ki uzun zamandır liyakat esasıyla değil, siyasal bağlantılara göre yapılmaktadır. Bu durum kamu hizmetlerinde niteliğin düşmesine neden olduğu gibi özellikle nükleer gibi yaşamsal tehdit içeren konularda büyük risklere kapı aralamaktadır. Nükleerde en ufak bir hatanın Çernobil veya Fukuşima demek olduğunu bütün dünya yaşayarak öğrenirken böylesi bir atama iktidarın nükleer enerjiye yaklaşımındaki ciddiyetini (!) de göstermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi`ne rektör atama kriteri neyse nükleer enerji projelerinin en üst kurumlarına yapılan atamaların kriteri de odur. Ancak Boğaziçi Üniversitesi`nde yapılan bu işlem siyaseten ciddi bir sorun olsa da nükleer enerji ile ilgili yapılan bu atamanın nükleer bir felaket ihtimali anlamına geleceğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Anayasa Mahkemesi`nin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle kuruluş KHK`sını geçtiğimiz günlerde iptal ettiği Nükleer Düzenleme Kurulu`nun üyesi, üstelik AKP`li bir milletvekilinin oğlunun Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü`nün başına getirilmesi daha şimdiden karşı karşıya bulunduğumuz riski ortaya koymaktadır. Kendisinin nükleer bir tehlikede kamuoyunu bilgilendirmeyeceği, taraflı olacağı ve sadece itaat edeceği kaygısı taşımaktayız.

Nükleer enerji, en ufak bir hatanın ya da ihmalin Çernobil ve Fukuşima olduğu çok ciddi bir disiplindir. Yapılan bu atamayla yaşananlardan ders alınmayarak felakete davetiye çıkartılmaktadır.

Ülkemiz ve insanlığın geleceği için bu kararın geri çekilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU