EMO: “TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

18.11.2020

Elektrik Mühendisleri Odası 18 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından dile getirilen “Turgut Özal’ın EMO’dan atıldığına” ilişkin iddianın doğru olmadığı belirtilerek, Bakan Murat Kurum sözlerini düzeltmeye çağrıldı.

"TURGUT ÖZAL`IN EMO`DAN ATILDIĞI" İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, 17 Kasım 2020 tarihinde Fox TV`de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında, 1970`li yıllarda "Boğaz Köprüsü`nün yapımı aşamasında DPT Müsteşarı olan Turgut Özal`ın planlama yaptığı için Elektrik Mühendisleri Odası`ndan atıldığı" iddiasını dile getirmiştir. 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), iktidara yakın çevrelerce bir süredir söylenegelen bu iddianın doğru olmadığına dair daha önce 1 Şubat 2016 ve 6 Ocak 2020 tarihlerinde iki ayrı açıklama yapmış ve iddianın yer aldığı gazeteye düzeltme göndermiştir. Bu açıklamalarda da belirtildiği üzere, EMO`nun Turgut Özal`a ilişkin herhangi bir disiplin süreci işletip, meslekten men cezası verdiğine ilişkin bir kararı bulunmamaktadır. (https://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=130145&tipi=3&sube=0)

Hal böyleyken söz konusu iddianın ısrarla sürdürülmesi, bunun "bilgi eksikliğine dayalı bir yanlışlık" değil "kasıtlı bir tavır" olduğunu düşündürtmektedir. Üstelik bu kez bir bakan tarafından ifade edilmesi ülkemizde siyasetin geldiği düzeyi de göstermektedir. 

Kanal İstanbul Projesi nedeniyle EMO ve meslek odalarımız bir kez daha hedef alınmakta; gerçekdışı iddialarla her türlü yatırım ve kalkınmaya karşı çıkıyorlarmış gibi bir algı oluşturulmak istenmektedir. Ancak "çamur at izi kalsın" mantığıyla yürütülen siyasetin dürüst olması nasıl beklenemezse, gündemi değiştirmeye yönelik tüm girişimler ve kamu yararını savunan meslek odalarını karalayarak etkisizleştirme çabalarına rağmen, iktidarın asıl niyeti de artık gizlenemez hale gelmiştir. 

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bilim insanlarının büyük yıkıma yol açacağı yönündeki uyarıları ve kamuoyu tepkisine rağmen Kanal İstanbul Projesi`nin anlaşılmayan bir ısrarla sürdürülmesi, ortaya çıkan rantı kaptırmak istemeyen kimi çevrelerin ne denli ileri gidebileceğini göstermektedir.

Bilinmelidir ki EMO ve meslek odalarımız, tüm baskı ve sindirme politikalarına rağmen, kentlerin, yaşam alanlarının ve doğanın talan edilmesine karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerdir. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum`u, gerçekdışı olan "Turgut Özal`ın EMO`dan atıldığı" yönündeki sözlerini düzeltmeye çağırıyoruz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
47. DÖNEM YÖNETİM KURULU