FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI: "ODAMIZ CHERNOBYL’DEKİ DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİYOR!"

28.02.2022

Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’ya girmesi ve Çernobil Nükleer Santral bölgesini ele geçirmesi sonucunda bölgesel radyasyon doz hızlarının yükselmesi üzerine Fizik Mühendisleri Odası tarafından 28 Şubat 2022 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

ODAMIZ CHERNOBYL’DEKİ DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİYOR!

Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’ya girmesi ve Çernobil Nükleer Santral bölgesini ele geçirmesi sonucu, bölgesel radyasyon doz hızlarının yükseldiği Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve dış basın kuruluşlarında haber olarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bunun nedeni olarak toprağın üst kısmının tahrip edilmesi sonucu, radyasyon doz hızının yükselmesine sebep olduğu ifade edilmektedir. Veriler, reaktörün dış sahasında (exclusion zone) bulunan Otomatik Radyasyon İzleme Sisteminde sezyum-137 izotopunun doz hızın 20 kat kadar artarak 65 mikroSv/h ölçüldüğü ifade edilmiştir (bbc.com/news/science-environment-60528828). Haritadan da görüleceği üzere önemli sayıda gözlem noktasında gama radyasyonu doz hızının kontrol seviyesini aştığı izlenmiş ve kaydedilmiştir.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının 2009 yılında yapılan Genel Kurulunda “Barışçıl amaçla çalışan nükleer santrallere yönelik her türlü silahlı saldırı ve tehdit Birleşmiş Milletler şartlarını, uluslararası hukuku ve Ajans Tüzüğünü ihlal edeceği” ifade edilmiştir. Normal şartlarda, olağanüstü nedenlerden dolayı güvenliğin ve emniyetin ihlal edildiği durumlarda; radyasyon kaynak kullanıcıları gerekli tedbirleri alarak faaliyetlerini durdurmalı ve radyasyon kaynaklarının güvenliğini ve emniyetini sağlamalıdır.

Bölgedeki bu gelişmelerden ötürü radyasyon güvenliği açısından sorun ortaya çıkması halinde çevresel radyasyon seviyesinde artış ortaya çıkabileceğinden, bölgede gerekli önlemlerin alınması ve radyasyon seviyelerinin izlenmesi önem arz etmektedir.

Fizik Mühendisleri Odası olarak Çernobil’de ki durumu başta IAEA olmak üzere yurtdışı kaynaklarından yakından takip ediyor ve bu konudaki önemli gelişmeleri ilerleyen zamanlarda paylaşacağımızı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Abdullah ZARARSIZ
Yönetim Kurulu a.
Başkan