GEZİ’Yİ VE ARKADAŞLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ!

24.01.2020

Gezi Parkı ile ilgili açılan davanın 28 Ocak 2020 tarihinde görülecek beşinci duruşmasına ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 24 Ocak 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı

GEZİ’Yİ VE ARKADAŞLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ!

Aralarında üyelerimizin, sanatçıların, avukatların ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin de bulunduğu 16 kişinin yargılandığı Gezi Davası’nın 5. Duruşması 28 Ocak 2020 tarihinde Silivri’de gerçekleştirilecek.

FETÖ üyesi olduğu için hüküm giyen emniyet yetkililerinin hazırladığı fezleke ve yine FETÖ firarisi bir savcının yazdığı iddianame esas alınarak açılan Gezi Davası hukuki değil siyasidir. Hukuk dışı deliller, şaibeli tanıklar ve hiçbir dayanağı olmayan soyut iddialara dayanan bu davanın amacı Gezi Direnişine katılanları hedef haline getirerek toplumsal muhalefete gözdağı vermektir.

Geride kalan duruşmalarda yaşananlar, sadece hazırlanan iddianamenin değil, yargılama usulünün de evrensel hukuk ilkelerine aykırı olduğunu açık seçik gösterdi. Davaya bakan mahkeme heyeti Hakimler Savcılar Kurulu tarafından değiştirilerek, sanık ve avukatların savunma hakkının kısıtlanarak ve makul bir şüpheye dayanmayan uzun tutukluluk süresiyle arkadaşlarımızın adil yargılanma hakkı defalarca ihlal edilmiştir.

Gezi Direnişi, bu topraklarda ağaca, doğaya ve kamusal mekânlara sahip çıkma iradesinin, geleceği kazanma mücadelesinin zirvesidir. Gezi Direnişi, insanlığın ortak değerlerine, haklara ve özgürlüklere, dayanışmaya sahip çıkmanın hikâyesidir. Gezi direnişi, toplumun her kesiminden insanın bir arada yaşamasının, paylaşmasının ve dayanışmasının en güzel örneğidir. Gezi direnişi, katılımcılığın, yaratıcılığın ve doğrudan demokrasinin ifadesidir. Siyasi iktidarı asıl korkutan da zaten Gezi’de kolektif olarak ortaya çıkardığımız bu değerlerdir.

Bizler mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları olarak Gezi Parkı’ndan başlayarak ülkenin dört bir tarafına dalga dalga yayılan büyük Haziran Direnişi’nin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz. Bu iktidarın alametifarikası olmuş siyaset güdümlü davalarla, iftiralarla kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Mahkeme heyetini hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına uymaya çağırıyoruz. Tüm halkımızı 28 Ocak 2020 tarihinde Silivri’de görülecek olan Gezi Davasının 5. Duruşmasına katılmaya ve ülkemizin onuruna sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı