HKMO: İÇİMİZ YANIYOR, BU SON OLSUN!

06.02.2020

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Van-Bahçesaray karayolunda meydana gelen çığ felaketine ilişkin 6 Şubat 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

İÇİMİZ YANIYOR, BU SON OLSUN!

Daha Elâzığ depreminin acısı ve yaraları çok tazeyken bu kez Van-Bahçesaray karayolunda, 04.02.2020 tarihinde akşam saatlerinde bir minibüs ve ona yol açmaya çalışan iş makinesi üzerine düşen çığda kar altında kalanları aramak ve kurtarmak üzere bölgeye giden; Jandarma, AFAD, UMKE ve destek veren vatandaşlardan oluşan ekibin üzerine 05.02.2020 tarihinde ikinci bir çığ düşmesi sonucu bir felaket daha yaşandı. Bölgeye düşen ikinci çığ felaketinde son verilere göre 33 kişi yaşamını kaybetti, 53 kişi ise yaralandı. Aynı gün akşam saatlerinde bu kez de İzmir-İstanbul seferini yapan ve Sabiha Gökçen Havalimanı‘na inmeye çalışan uçağın kötü hava koşulları ve "yorgun" pistten çıkması ile yaşanan kazada ise 3 kişi yaşamını yitirdi, 180 kişi de yaralandı. Bir gün arayla yaşanan bu felaketler, bizleri ve tüm ülkemizi derinden üzdü.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak yaşanan bu felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın acısını derinden yaşıyor yakınlarına başsağlığı; yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bir kere daha diyoruz ki doğal afet ve felaketler önlenemez; fakat önlem alınarak bu yaşananların etkisi azaltılabilir. Yaşananlardan gereken dersleri çıkarıp doğru ve yerinde müdahaleyi yapmak ve önlem almak ise bizleri yönetenlerin görevidir. Başka acıların yaşanmamasını ümit ediyor, bu son olsun diyoruz. 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Şubat 2020