HKMO: İYİ BİR MÜHENDİS, İYİ BİR HUKUKÇU OLMAK YETMEZ. İYİ İNSAN OLUNMALI!

07.01.2019

TMMOB Harita Mühendisleri Odası, Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'in Hukuk Fakültesindeki bir 4. sınıf öğrencisinin kopya çekmesine müdahale etmesi üzerine katledilmesine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

İYİ BİR MÜHENDİS, İYİ BİR HUKUKÇU OLMAK YETMEZ. İYİ İNSAN OLUNMALI!

Üniversiteler; bilimsel araştırmalar yapan ve ifade özgürlüğü bulunan,  bilimin üretildiği yerlerdir. Bunun beraberinde topluma karşı sorumluluk bilincinde olan, insan haklarına saygılı, tüm canlıları seven, empati sahibi ve bilimsel düşünme yetisine sahip bireyler yetiştiren öğretim kurumlarıdır.

Geçtiğimiz günlerde bir vakıf üniversitede yaşanan cinayet ise üniversitelerdeki güvenlik zafiyetinin, üniversite çağına gelmiş bireylerin bencillik, her ne pahasına olursa olsun ders geçme hırsı ile dolu, insan sevgisi ve hoşgörüden yoksun, kopya çekmeyi kendisine bir hak olarak gören, mezun olduktan sonra adalet dağıtması gerekirken daha öğrenciyken bile adalet duygusundan yoksun bireylerin topluma nasıl katıldığının somut bir göstergesi olmuştur.

Hukuk Fakültesindeki bir 4. sınıf öğrencisinin kopya çekmesine müdahale eden 24 yaşında Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, bu öğrenci tarafından bıçaklanarak ve silahla göğsünden vurularak alçakça katledilmiştir.

Geçtiğimiz yıl Eskişehir’de 4 akademisyenin hayatını kaybettiği katliamdan ders çıkartması gerekenler,  demokratik haklarını savunan üniversite gençliğine ve bilimi ve özgürlüğü savunan akademisyenlere karşı cevval kesilmekte, adı bilimle, özgürlükle anılması gereken üniversiteler katliamlarla anılır hale gelmektedir.

Çözüm; okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar her aşamasında odağında insanları ve tüm canlıları sevdirmeyi, hoşgörüyü, empatiyi, adalet ve dürüstlük duygusunu esas alan bilimsel ve özgür bir eğitim sisteminin tez vakit yaratılmasıdır. Bu çok uzun bir süreçtir; ancak en azından tohumlarının şimdiden atılması en önemli temennimizdir.  Bunun beraberinde bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi ve yaşam hakkına saygı duyulması gerektiği bilinci herkese kazandırılmalıdır.

Herkesi eşitlik, özgürlük, barış, hoşgörü ve adalet duygusuyla yaşamaya davet ederken, hayatını kaybeden Ceren Damar Şenel’in ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyor ve böyle olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ocak 2019