HRANT DİNK KATLEDİLİŞİNİN 11. YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

20.01.2018

2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün Gazetesi yazarı Hrant Dink için katledilişinin 11’inci yılında BirGün Gazetesi Ankara Bürosu önünde anma töreni düzenlendi. Törende konuşan BirGün Gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın, “Hrant bir sosyalist olarak yaşadı ve öyle öldü. Hrant Dink’i katledenler şimdi keyif çatıyor. Ama Ahmet’in cesareti, Hrant’ın inadı bu topraklarda var olmaya devam edecek” dedi.

BirGün Gazetesi Ankara Bürosu önünde düzenlenen anma TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, II. Başkan Züber Akgöl, Sayman Üye Bahattin Şahin’ in yanı sıra çok sayıda yurttaşın ve gazetecinin katılımıyla gerçekleşti. “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” dövizlerinin taşındığı ve “Hrant’a sözümüz halk iktidarı” sloganlarının atıldığı anma töreninde konuşan Aydın, Hrant’ın halkların barış içinde yaşaması için mücadele eden bir gazeteci olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Hrant kimimizin arkadaşı kimimizin meslektaşıydı. Kökleri Anadolu’da olan yiğit bir insandı. Bugün artık Hrant’ın netleşen bir şekilde devlet tarafından katledildiğini biliyoruz. Devam eden mahkemeler şunu gösteriyor ki Trabzon’da 17 yaşında bir çocuğun işi değil Hrant’ın katledilmesi. Vali yardımcısı, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı’nın içinde olduğu bir organizasyonla katledildi Hrant. Hrant’ı katledenlerin kim olduğu gerçek anlamda ortaya çıkartılamadı, çıkartılmadı. Tıpkı Uğur Mumcu’ların Taner Kışlalılar’ın katillerinin açığa çıkmadığı gibi. Hrant’ın ölümü kanayan bir yaradır. Türkiye de eşit özgür demokratik bir düzen inşa edilmeden o yara kanamaya devam edecek. 

Aydın, Hrant’ın ölümü ardından milyonlarca yurttaşın sokağa çıktığına dikkati çekerek, “Devletin organizasyonu boşa çıkarıldı. Milyonlar, ‘Hepimiz Hrant’ın diyerek sokağa çıktı” diye konuştu. Arkadaşları ve meslektaşlarının Hrant’ın özlemle beklediği ülkeyi kuracağına inandığının altını çizen Aydın, şunları söyledi:

 

“Hrant’ın ölümünün ardından geçen 11 yılda verdiğimiz bu sözü tutamadık. Geçen yıllarda benzer onlarca katliam yaşandı. Gazeteciler hala tutuklu, medyaya yönelik cadı avı sürüyor. Gazeteler, televizyonlar kapatılıyor. Kapatılmayanlar ise cezalarla sindirilmeye çalışıyor. Hrant’ı katleden zihniyet hala iktidarda ve bize bu cehennemi yaşatmaya çalışıyor. Hrant Malatya’da yaptığı bir konuşmada öldürülen bir Ermeni ile ilgili, ‘Malatya’ya gömüldü. Su yatağını buldu” demişti. Hrant da Anadolu’nun güzel bir çocuğuydu. Türkiye’den çok daha iyi durumda olan Avrupa’ya gidebilir, oradan yazıp Türkiye’yi eleştirebilirdi. Ama Hrant bu ülke insanını o kadar çok seviyordu ki bu ülkede yaşanan her şeye duyarlılık gösteriyordu. Sadece Ermenilere ilişkin yazmadı gazetemizde ve Agos’ta.”

 

AKP iktidarının ve AKP medyasının Hrant’ı katledenleri korumaya çalıştığını kaydeden Yaşar Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim AKP iktidarından ve AKP medyasından beklentimiz yok. Hrant’ın katilleriyle hesaplaşma görevi de bizim omuzlarımız üzerindedir. Biz onun meslektaşları olarak bir kez daha söz veriyoruz, Hrant’ın kanı yerde kalmayacak. Hrant’ın düşleri ve Hrant’ın fikirleri Anadolu’nun her yerinde filizlenecek, Hrant’ı öldürenlerin karanlık fikirleri değil. Bu ülkenin gazetecilerinin bir geleneği vardır. Bizler basın özgürlüğü için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Ahmet Şık’ın cesareti Hrant’ın gururu ve inadı bu topraklarda hala var. Gazetelerimiz eninde sonunda ‘Hrant’ın gerçek katilleri bulundu ve hesap soruldu’ diye yazacak.”