KÖLELİK DÜZENİNE KARŞI İNSANCA ÇALIŞMAYI, BASKI VE ZORBALIĞA KARŞI EMEĞİN HAKLARINI SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR!

08.10.2018

3. Havalimanı inşaatındaki kötü çalışma koşullarına karşı eylem yapan işçiler ve DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut’un tutuklanması üzerine 8 Ekim 2018 tarihinde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından basın açıklaması yapıldı.

KÖLELİK DÜZENİNE KARŞI İNSANCA ÇALIŞMAYI, BASKI VE ZORBALIĞA KARŞI EMEĞİN HAKLARINI SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR…

DİSK/DEV YAPI-İŞ SENDİKASI BAŞKANI ÖZGÜR KARABULUT ve TUTUKLU İNŞAAT İŞÇİLERİ SERBEST BIRAKILSIN!!!

İstanbul 3. Havalimanı inşaatındaki insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarına tepki gösteren işçilere destek olan DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut’un tutuklanması, ülkemizdeki demokrasi ve hukukun içler acısı halinin göstergesidir.

Yetkililer, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek yerine, hakkını arayan çalışanları şiddet yoluyla susturmak, tutuklayarak cezalandırmak istemektedir.

Emekçilerin en insani taleplerinin bile baskı ve şiddetle karşılanması, her türden hak arayışının kriminalize edilmesi asla kabul edilemez. Kölelik düzenine karşı insanca çalışmayı, baskı ve zorbalığa karşı emeğin haklarını savunmak suç değildir.

Havalimanı işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi, özlük haklarının geliştirilmesi için mücadele eden Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut ve tüm tutuklu işçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Sendikal faaliyetler ve sendikalar üzerinde baskılar kaldırılmalıdır.

 

EMİN KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI