MADENMO: 10 EKİM KATLİAMI TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMALI, KATLİAMIN KARANLIK YÜZÜ AÇIĞA ÇIKARILMALI, TÜM SUÇLULAR CEZALANDRILMALIDIR

11.10.2021

TMMOB Maden Mühendisleri Odası 10 Ekim Gar katliamının 6. Yıl dönümü dolayısıyla 10 Ekim 2021 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

10 EKİM KATLİAMI TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMALI, KATLİAMIN KARANLIK YÜZÜ AÇIĞA ÇIKARILMALI, TÜM SUÇLULAR CEZALANDRILMALIDIR

Bugün 10 Ekim Gar katliamının 6. Yıl dönümü. 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garında, aralarında birliğimiz TMMOB’unda düzenleyicilerinden biri olduğu Barış ve Demokrasi buluşmasında bir araya gelen binlerce yurttaş, iktidarın karanlık hesapları uğruna ölüme gönderildi.

Miting öncesi hazırlıklarını yapan karanlık güçlerin piyonları IŞID terör örgütünün kisvesi altında hiçbir engele takılmadan Ankara Garı’na kadar gelebildiler. Bu tür etkinliklerde aşırı önlem alan güvenlik güçleri ne gariptir ki bu buluşmada patlama öncesi ortada görünmedi. Mitingde taleplerini dile getirmek için hazırlıklarını yapan binlerce demokrat, yurtsever aydın insanımız arasında iki canlı bombanın kendini patlatmasına göz yumuldu. Bu patlamada 103 yurttaşımız öldü, yüzlerce yurttaşımız yaralandı, aşılamaz bir travmayla ya da bedensel engelle yaşamak durumunda kaldı.

Sonradan  bu tür provokasyonların tek adam rejimine giden yolda birer yapı taşı olarak kullanıldığı anlaşıldı. Katliamda rol alan birkaç sanık yargılanıp ceza alırken katliamı planlayan, katliama yol veren asli suçlular ortaya çıkartılmadı. Tam tersine, yaralananlar, yakınlarını kaybedenler bitmek tükenmek bilmeyen baskı ve tehditlere maruz kaldılar. Her 10 Ekimde acılarını yaşamak, bu tür karanlık olaylar bir daha olmasın diye dikkat çekmek isteyen insanlar polis baskısı ve şiddetine maruz kaldılar.

Aradan geçen 6 yılda yaşamlarını yitiren o aydınlık yüzlü insanlarımızı tekrar tekrar anıyoruz. Patlamadan etkilenen binlerce yurttaşımızın 2015 yılı 10 Ekiminde haykırmak istedikleri Barış ve Demokrasi taleplerini bugün bizler daha güçlü haykırmak durumundayız. Çünkü, aradan geçen 6 yıl bize açıkça gösterdi ki; barış, hukuk ve demokrasiden uzaklaşmak, sadece bir insanlık sorunu yaratmıyor, aynı zamanda bir ülkenin topyekûn çöküşünü beraberinde getiriyor, bir ülkenin geleceğini karartıyor.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, 10 Ekim katliamının 6. Yıl dönümünde katliamı planlayan, rol alan ve katliama yol veren tüm suçluların ortaya çıkartılmasını, hak ettikleri cezaların verilmesini talep ediyoruz. Tüm halkımızı, siyasi-demokratik kurum ve kuruluşları, bugün dünden daha da acil hale gelen hoşgörü ortamının, barışın ve demokratik bir düzenin sağlanması için gerekli çabayı göstermeye çağırıyoruz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu