MESLEKTAŞIMIZ AZİZ YAĞMUR SERBEST BIRAKILSIN

28.11.2020

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Yağmur'un hukuksuz biçimde, şiddet kullanılarak göz altına alınmasına ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 28 Kasım 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

MESLEKTAŞIMIZ AZİZ YAĞMUR SERBEST BIRAKILSIN

Siyasi iktidarın demokratik muhalefeti sindirmeye yönelik saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Her sabah, ülkenin farklı yerlerinden demokratik kitle örgütü yöneticilerinin ve siyasi parti üyelerinin ev baskınlarıyla göz altına alındığına ve delil olmaksızın tutuklandığına dair haberler alıyoruz.

Bu saldırganlığın son hedeflerinden birisi de, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyemiz Aziz Yağmur oldu. Çağrıldığı her vakitte bilgisine ve ifadesine başvurulabilecek sabit bir adresi olan meslektaşımızın sabaha karşı evinin basılarak, darp edilerek göz altına alınması kabul edilemez. Bu durumun hukukla bağdaşır tarafı olmadığı gibi, insan haklarına da aykırıdır. Mahkemelerce adil biçimde yargılanmadan kimse suçlu olarak addedilemez ve cezalandırılamaz. 

Toplumsal muhalefeti baskı ve zor yoluyla korkutmaya yönelik bu uygulamalara derhal son verilmelidir. Hukukun üstünlüğüne ve adil yargılama hakkına saygı duyulmalıdır.

Meslektaşımız Aziz Yağmur ve ülkenin dört bir yanında haksız-hukuksuz biçimde gözaltına alınanlar serbest bırakılmalı, polis şiddeti ve mahkeme kararları demokrasi güçlerini sindirmek için bir araç olarak kullanılmaktan vazgeçilmelidir.

Toplumu teslim almaya yönelik bu uygulamalar barıştan, demokrasiden ve özgürlükten yana sesimizi asla kısamayacaktır.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı