SAMSUN İKK: "ONUR ANITIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYOR, BU PROVAKASYONUN ARKASINDA KİMLER VAR ÖĞRENMEK İSTİYORUZ"

04.02.2022

Samsun'da bulunan Onur Anıtı'nı yıkmaya yönelik saldırı girişimine karşı TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu tarafından 3 Şubat 2022 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

ONUR ANITIMIZA YAPILAN ÇİRKİN SALDIRIYI KINIYOR, BU PROVAKASYONUN ARKASINDA KİMLER VAR ÖĞRENMEK İSTİYORUZ!

2 Şubat 2022 gecesi Milli Mücadelenin simgesi, Samsun halkının gururu “Onur Anıtı” na yapılan çirkin saldırı ,bizleri son derece üzmüştür.

19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadelenin başladığı ve adeta Kurtuluş savaşının simgesi olan Samsun’un göz bebeği “Onur Anıtı” na yapılan bu çirkin saldırı ,son zamanlarda Atatürk , ilke ve devrimlerine yapılan saldırıların devamı niteliğindedir.

Onur Anıtı’na izin almadan çelenk koymaya kalksak ,anıtın çevresindeki mobese kameralarından görüp, yaka paça bizleri götürürler. Onur Anıtı’na yapılan bu çirkin saldırıyı nasıl görememişlerdir.

Olay basit bir meczup olayıdır, diyerek geçiştirilemez. Bu oyunun arkasında kim yada kimler vardır? Nasıl bir oyun oynanmak istenmektedir?

1919 yılının 19 Mayısında bu şehirde yakılan bağımsızlık mücadelesi asla sönmeyecek, Atatürk , ilke ve devrimlerinden asla vazgeçilmeyecektir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olarak, “Onur Anıtı”na yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyor, bu provokasyonun arkasında kimler var öğrenmek istiyoruz.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu