TMMOB BURSA İKK: YENİŞEHİR KİRAZLIYAYLA’DA HALK KAZANDI

17.08.2020

Bursa'nın Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından hukuksuz bir şekilde yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi'ne Bursa 1. İdare Mahkemesi müdahale ederek inşaatının yürütmesini durdurdu.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Bursa Barosu ve Bursa Tabip Odası, köylülerle Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Yenişehir Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan atık ve flotasyon tesisi için açtığı davada Bursa 1. İdare Mahkemesi, Meyra Madencilik'in maden atık havuzu inşaatını durdurdu.

Proje için bilirkişinin şirket için aldığı ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığı kararının ardından bugün bir müjdeli haber de, Bursa 3. İdare Mahkemesi'nden geldi. Mahkeme, maden şirketinin Orman Kesimi İzinlerine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Jandarma, şirket çalışanlarını tahliye etmek için maden sahasına giderken haberi alan Kirazlıyaylalılar maden alanına koşup tel örgülerin ardından tezahüratlar yaptı.

Yabancı sermayeli Meyra Madencilik tarafından Yenişehir'e bağlı Kirazlıyayla Köyü'nde yapılan maden atık havuzuna karşı direnen köylüler kazandı.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferudun Tetik, Kirazlıyayla halkının direnişinin yurdun pek çok yerinde gerçekleştirilen doğa katliamlarına karşı verilecek mücadeleye örnek olması gerektiğini ifade etti.

Madenin faaliyeti durdurulurken, karar köylüler tarafından sevinçle karşılandı. Köyde zafer şenliği yapıldı.