TMMOB BURSA İKK: YUNUSELİ HAVALİMANI YANGIN MÜDAHALE ÜSSÜ OLSUN

10.08.2021

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Bursa Barosu, Bursa Tabip Odası, KESK Bursa Şubesi, Nilüfer Kent Konseyi, Doğader, Bursa Çevre Platformu 10 Ağustos 2021 tarihinde Yunuseli Havalimanı girişinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek “Yunuseli Havalimanı yangın müdahale üssü olsun” dediler.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun'un okuduğu açıklama şöyle:

“Bu yıl orman yangınları, geçmiş yıllara göre çok daha fazla can kaybına ve ekolojik yıkıma yol açtı. İklim krizinin neden olduğu kuraklıkla birlikte, Ağustos ve Eylül'de orman yangınlarının daha etkili olması bekleniyor.

Bir zamanlar “Yeşil” olarak adlandırılan güzel kentimiz Bursa, uzun yıllardır süregelen rant amaçlı kentleşme politikalarına rağmen büyük bir orman alanına sahiptir. Orman Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre 2020 yılında Bursa'nın % 44,8'i (483.542 hektar) orman alanıdır.

Orman yangınlarına karşı koruma, önleme ve müdahale Anayasa'da da belirtildiği gibi temel olarak merkezi hükümetin sorumluluğundadır. Ancak geçtiğimiz haftalarda Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaşanan yangınlar, bu sorumlulukla ilgili zaafları açık biçimde ortaya çıkarmış durumdadır.

Bursa yanmasın, kül olmasın istiyoruz!

Orman yangınları başlamadan gerekli önlemlerin alınmasını ve bu önlemlerin alındığından emin olalım istiyoruz!

Geçtiğimiz yıllarda Bursa ve çevresinde ortaya çıkan orman yangınlarının yalnızca ormanları ve ekosistemi değil, bununla birlikte yerleşim alanlarını da tehdit ettiğine hep birlikte tanık olduk. Bir kez daha bu tehditler karşımıza çıkmasın istiyoruz!

Küresel ısınma ve iklim krizi kentimizi ve çevre kentleri, geçmişte olduğundan daha fazla orman yangınları riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Hal böyleyken, Bursa'nın orman yangınlarına etkili bir biçimde havadan müdahale edebilecek gücü yalnızca üç ay süre için kiralanan tek helikopter ile sınırlıdır. Oysa ülkemizi acıya boğan son yangınlarda bir kez daha gözlendiği gibi, orman yangınlarına etkili müdahale için kara ekiplerinin yanı sıra yangın söndürme uçakları ve helikopterlerinden oluşan bir hava gücü de büyük önem taşımaktadır.

Bölgemizde olası orman yangınlarına karşı, Manavgat'ta, Bodrum'da ve Marmaris'te yaşandığı gibi bir çaresizliğe düşmemek için Bursa ve yakın çevresinde orman yangınlarına müdahale edebilecek bir hava gücü ivedi olarak hayata geçirilmelidir. Bu amaçla ilk atılması gereken adımlardan birisi, yangın söndürme filosunun genişletilmesi ve uçuşlara kapatılıp imara açılmak istenilen Yunuseli Havaalanının yangın söndürme hava üssü olarak kullanılmasıdır.

Yunuseli Havaalanı hem yangın hava gücünün kurulması, hem de eğitim ve tatbikatlar için çok uygundur. Aynı zamanda uçuş mesafesi bakımından yangın uçakları ve helikopterlerinin su alabileceği yerlere de çok yakındır. Uzmanlar yangın söndürme uçakları ve helikopterler için Yunuseli Havaalanının çok uygun olduğunu belirtmektedir.

Yunuseli Havaalanı'na kuş uçumu mesafeler (Google Earth görüntüsü üzerinden hesaplanmıştır): Marmara Denizi : 13.8 km, Uluabat Gölü : 25.2 km, İznik Gölü : 35.5 km, Kayapa Göleti : 14.4 km, Hasanağa Göleti : 19.9 km, Çalı Göleti : 12.6 km, Dağyenice Göleti : 12.4 km, Doğancı Barajı : 13.6 km, Çınarcık Barajı : 29.3 km, Gölbaşı Gölü : 27.3 km, Gözede Göleti, Kestel : 22.8 km.

Bursa'da orman yangınlarına karşı bir hava gücünün oluşturulması yalnızca Bursa'daki orman alanlarına değil, Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Kocaeli ve Bilecik illerindeki yangınlara müdahale için de etkili bir girişim olacaktır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni Yunuseli Havaalanı arazisini imara açma yaklaşımından uzak durmaya ve mevcut haliyle korumaya, Orman Genel Müdürlüğü'nü ve diğer yetkilileri de Bursa'da yangına karşı bir hava gücü oluşturmaya davet ediyoruz.

Bursa'da yaşayanlar böyle bir gücün oluşturulması aşamasında her türlü katkıyı sunmaya hazırdır.

Ormanlarımız yanmadan, yarın çok geç olmadan karar vericileri çözüm üretmeye çağırıyoruz!”

Katılımcılar, basın açıklaması sırasında “Ormanlar korunsun, geleceğimiz yanmasın”, “Yunuseli yangın üssü olsun”, “Toprağına suyuna ormanına sahip çık” sloganları attı.