TMMOB GEZİ PARKI DAVASININ SON DURUŞMASINA DA KATILDI

20.02.2020

16 kişinin yargılandığı Gezi davasının karar duruşması 18 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü.

Duruşmaya; “Dün Gezi Parkı'na nasıl sahip çıktıysak, bugün de Gezi Direnişi'nden yargılanan arkadaşlarımıza öyle sahip çıkıyoruz.” şiarıyla TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Yönetim Kurulu Sayman üyesi Tores Dinçöz, Yönetim Kurulu üyesi Deniz Kimyon, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu, Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sarıaltun ile TMMOB İstanbul birimlerinin yönetici ve üyeleri katıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla 16 kişinin yargılandığı Gezi davasında avukatların talebi davanın düşmesi idi.

Gezi eylemlerine yönelik açılan davanın karar duruşmasında, mahkeme heyeti 9 sanığın tüm suçlardan beraatine karar verdi. Mahkeme heyeti, aralarında Can Dündar, Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 7 sanığın ise haklarında çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama kararını kaldırarak, ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Mahkeme sonrası TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz; “Gezi bu ülke halkının ağacına, parkına, kentine ve en önemlisi de arkadaşlarına sahip çıkmasının en güzel ifadesidir. Gezi bu ülkenin başına gelen en güzel şeylerden biridir. Hepimiz Gezideydik! Gezi Onurumuzdur!” diye konuştu.