TMMOB-KESK BOLU BİRİMLERİ: GEÇİNEMİYORUZ, HALKTAN VE EMEKTEN YANA BÜTÇE İÇİN OMUZ OMUZA!

12.11.2021

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği, Meclis’te görüşülen 2022 yılı bütçesine ilişkin taleplerini iletmek için sokağa çıkıyor. KESK Bolu Dönem Sözcüsü Zehra Kulalı Gezici ve TMMOB Bolu İKK temsilcisi Erol Perçin de eylem öncesi tüm kamuoyuna yazılı bir çağrı yaptı.

“PAHALILIK ARTIYOR, BORÇLAR KABARIYOR, FATURALAR ŞAHLANIYOR”

Bütçe’nin “geçinemiyoruz” diyen büyük çoğunluğun nefes alması için kullanılması gerektiğine işaret eden Gezici ve Perçin; “Ülkeyi yönetenler büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsediyor. Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor…

“HER SABAH YOKSULLUĞUN VE İŞSİZLİĞİN ARTTIĞI BİR GÜNE UYANIYORUZ”

Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz. Her gece yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz. Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz.

Bu zorlu süreçte TBMM’de hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren, 2022 Bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Bütçede gelirlerin kimlerden sağlanacağı ve kimler için harcanacağı belirleniyor. Anayasasında sosyal-hukuk devleti yazan bir ülkelerde, oluşturulacak bütçeler ile toplumun ezici çoğunluğu, üreten emekçi çoğunluğu korunabilir. Ancak ne yazık ki Türkiye’de yıllardır bütçeler ülke kaynaklarının, emekçilerden, halktan alınan vergilerin sermayeye-patronlara, yandaşlara aktarılmasının bir aracı haline dönüşmüştür. Ve yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

“MİLYONLAR YOKSULLAŞIRKEN BİR AVUÇ ŞİRKET ŞAHLANMAKTADIR”

Türkiye salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olmuştur. Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline gelmiştir. Bizim cebimizden alınanlar işverenlere-patronlara, yandaş müteahhitlere teşvik, prim desteği, ‘hazine garantisi’, faiz olarak aktarılmaktadır. Bizim cebimizden alanlarla milyonlar yoksullaşırken, bir avuç şirket şahlanmaktadır. Toplumsal cinsiyete duyarsız, eşitsizlikleri artıran bütçede kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşitsiz erişimi, bakım ve ev içi emeği ile çifte mesaisi bir kez daha göz ardı edilmektedir.

“BÜTÇE “GEÇİNEMİYORUZ” DİYEN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN NEFES ALMASI İÇİN KULLANILMALI”

Bizim cebimizden alınanlar, eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil silahlanmaya ve iktidarın destek beklediği silah tüccarı devletlere aktarılmaktadır. Bizim cebimizden alınanlar, bir avuç yandaşın aldığı beş rakamlı üçer beşer maaşa, itibar adı altındaki şatafata, yandaş vakıflara-cemaatlere aktarılmaktadır.  Oysa bütçe işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın “geçinemiyoruz” diyen büyük çoğunluğunun nefes alması için kullanılmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

TALEPLERİ SIRALADILAR

KESK Dönem Sözcüsü Zehra Kulalı Gezici, TMMOB Bolu İKK temsilcisi Erol Perçin, 2022 bütçesine ilişkin taleplerini şöyle sıraladı:

*Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükün hafifletilsin, bütçe gelirleri büyük oranda kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın.

*Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

*Elektrik, su,  doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

*Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

*Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin, kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılsın.

*En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

*Herkese temel gelir güvencesi sağlansın.

*Toplumsal Cinsiyete Duyarlı bir bütçe hayata geçirilsin.

*Kısacası bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz.

“GELİRDE ADALET, VERGİDE ADALET İSTİYORUZ”

2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken “geçinemiyoruz” diye haykıran milyonların talepleriyle birlikte mücadeleye çağıran Gezici ve Perçin; “Halktan, emekten, geçinemeyenlerden yana bir bütçe talebimiz için mücadeleye devam edeceğiz” dedi.